11 kwietnia 2019

Wyborcza_Sędzia na celowniku prokuratury Ziobry_zdjęcie

Wyborcza „Sędzia na celowniku prokuratury Ziobry. Bo nie zgodziła się na areszt dla „Hossa”?”


Udostępnij

„CBA na polecenie prokuratury próbowało skopiować dysk komputera sędzi sądu rejonowego, choć nie toczy się przeciwko niej żadne postępowanie i nie uchylono jej immunitetu”. „Do incydentu doszło w środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że próbowano skopiować cały dysk twardy komputera sędzi, która orzeka w tym sądzie. Według naszych informatorów z takim […]


„CBA na polecenie prokuratury próbowało skopiować dysk komputera sędzi sądu rejonowego, choć nie toczy się przeciwko niej żadne postępowanie i nie uchylono jej immunitetu”.

„Do incydentu doszło w środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że próbowano skopiować cały dysk twardy komputera sędzi, która orzeka w tym sądzie. Według naszych informatorów z takim żądaniem przyszli agenci CBA, którzy przedstawili postanowienie Prokuratury Krajowej o zabezpieczeniu dysku komputerowego. W postanowieniu wskazano, że ma to związek z toczącym się postępowaniem w kierunku przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków (art. 231 kk). Adresatem postanowienia był prezes sądu. Do skopiowania dysku na razie nie doszło, ponieważ wiceprezes ds. karnych Grzegorz Krysztofiuk wniósł zażalenie na postanowienie prokuratury i jednocześnie wystąpił o wstrzymanie wykonania czynności.

– Nie wiemy, o co chodzi. Sędzia nie jest stroną żadnego postępowania, nie postawiono jej zarzutów, w żadnej sprawie ostatnio nie zeznawała jako świadek – wskazuje nasz informator.

Część naszych rozmówców podejrzewa, że ma to związek ze sprawą aresztu dla Arkadiusza Ł. „Hossa”, podejrzanego o stworzenie grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od starszych osób na tzw. wnuczka. „Hoss” został zatrzymany w lutym 2017 r., postawiono mu zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą dokonującą oszustw.

Sędzia z mokotowskiego sądu rozstrzygała o jego areszcie tymczasowym. Przez pomyłkę przekroczyła termin 24 godzin, który miała na ewentualne zastosowanie tymczasowego aresztowania od chwili przekazania sprawy przez prokuraturę. Nie zgodziła się też na areszt, zdecydowała o poręczeniu majątkowym, dozorze policji oraz zakazie opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu. Po wyjściu z sądu „Hoss” uciekł. Został złapany po kilku tygodniach.

Za niedopatrzenie w zakresie obliczenia czasu na wydanie decyzji o areszcie dla „Hossa” sędzia została ukarana dyscyplinarnie naganą przez sąd dyscyplinarny pierwszej instancji. Uznano, że jej czyn miał charakter nieumyślny. Orzeczenie jest już prawomocne.

Sędzią zainteresowała się również Prokuratura Krajowa. Śledztwo wszczął powołany za czasów Zbigniewa Ziobry specwydział spraw wewnętrznych, który zajmuje się ściganiem sędziów i prokuratorów. Zarzuty miały dotyczyć przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (231 par.1 kk) oraz bezprawnego pozbawienia wolności (art. 189 par. 1 kk). Z pierwszego paragrafu sędzi mogło grozić do lat trzech, a z drugiego – do pięciu lat pozbawienia wolności. Sąd apelacyjny, do którego zwróciła się prokuratura o uchylenie immunitetu sędzi, nie zgodził się na to w lutym 2018 r. Podobnie orzekł w maju Sąd Najwyższy, oddalając zażalenie prokuratury. Zdaniem sadów sędzia popełniła błąd, ale nie był on umyślny, zatem odpowiednią konsekwencją jest kara dyscyplinarna. Nie doszło natomiast do przestępstwa (…)”.

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna wersja: Wyborcza „Sędzia na celowniku prokuratury Ziobry. Bo nie zgodziła się na areszt dla „Hossa”?”

Zobacz też: Archiwum Represji