5 kwietnia 2019

Wyborcza_Sędzia Łączewski nie traci immunitetu_zdjęcie

Wyborcza „Sędzia Łączewski nie traci immunitetu. Ziobro: Myślenie kastowe wciąż jest obecne”


Udostępnij

„Sąd Apelacyjny w Krakowie umorzył sprawę uchylenia immunitetu warszawskiemu sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu. Prokuratura Regionalna w Krakowie chciała postawić sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu dwa zarzuty: zawiadomienia o przestępstwie, którego nie było, i składania fałszywych zeznań. W piątek Sąd Apelacyjny w Krakowie zajął się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu. Posiedzenie było niejawne. Po wyjściu z sali rozpraw […]


„Sąd Apelacyjny w Krakowie umorzył sprawę uchylenia immunitetu warszawskiemu sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu.

Prokuratura Regionalna w Krakowie chciała postawić sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu dwa zarzuty: zawiadomienia o przestępstwie, którego nie było, i składania fałszywych zeznań. W piątek Sąd Apelacyjny w Krakowie zajął się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu. Posiedzenie było niejawne.

Po wyjściu z sali rozpraw sędzia Łączewski i jego obrońcy nie informowali, jaka była decyzja sądu. Stwierdzili jedynie, że z werdyktu są zadowoleni. Dopiero Tomasz Szymański, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie, ogłosił, że sprawa została umorzona

Decyzja sądu to efekt wniosku pełnomocników sędziego Łączewskiego.

– Wniosek o uchylenie immunitetu został złożony przez prokuratora, któremu brak cech bezstronności. Ten prokurator przed złożeniem wniosku umorzył postępowanie z zawiadomienia o przestępstwie złożonego przez sędziego Łączewskiego. To poważny problem prawny, nad którym sąd musi się pochylić – tłumaczyła mec. Beata Czechowicz, adwokat Wojciecha Łączewskiego.

Ten sam prokurator (Marek Pubrat), który prowadził sprawę z zawiadomienia Łączewskiego (chodzi o podszywanie się), obecnie prowadzi również inną sprawę przeciwko sędziemu (dotyczy podejrzenia skłania fałszywych zeznań i zawiadomienia o przestępstwie, którego nie było). W takim przypadku prokurator powinien wyłączyć się ze sprawy. Zatem brak jest skargi uprawnionego oskarżyciela. Z orzecznictwa SN wynika, że jeśli w takim przypadku sędzia orzeka, to postępowanie będzie nieważne. Stosuje się to także do prokuratora (…)”.

Artykuł pochodzi z posrtalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza „Sędzia Łączewski nie traci immunitetu. Ziobro: Myślenie kastowe wciąż jest obecne”