19 marca 2019

Wyborcza_Sąd nad władzą PiS. Unijny Trybunał_zdjęcie

Wyborcza „Sąd nad władzą PiS. Unijny Trybunał Sprawiedliwości ocenia legalność nowej KRS”


Udostępnij

„Czy unijny Trybunał Sprawiedliwości zdoła uratować niezawisłość polskiego sądownictwa? Czy PiS uzna wyrok? W Luksemburgu trwa rozprawa w sprawie legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Rozprawa dotyczy pytań prejudycjalnych (próśb o wykładnię prawa UE na użytek postępowań sądowych), które polski Sąd Najwyższy wystosował jesienią zeszłego roku. Podnosi wątpliwość, czy nowa Izba Dyscyplinarna SN może być – […]


„Czy unijny Trybunał Sprawiedliwości zdoła uratować niezawisłość polskiego sądownictwa? Czy PiS uzna wyrok? W Luksemburgu trwa rozprawa w sprawie legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Rozprawa dotyczy pytań prejudycjalnych (próśb o wykładnię prawa UE na użytek postępowań sądowych), które polski Sąd Najwyższy wystosował jesienią zeszłego roku. Podnosi wątpliwość, czy nowa Izba Dyscyplinarna SN może być – na gruncie traktatów unijnych – uznana za sąd niezależny i niezawisły, skoro jej członkowie zostali wyłonieni z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Rada decyduje o nominacjach do wszystkich sądów w kraju. W ubiegłym roku Sejm wbrew Konstytucji wybrał do niej „przedstawicieli sądownictwa”, przerywając kadencję poprzednich sędziów KRS. Dziś Rada pomaga rządowi wprowadzać zmiany w sądach. Do nowej Izby Dyscyplinarnej wybierała prokuratorów podległych Zbigniewowi Ziobrze i prawników powiązanych z PiS.

Do zadania pytań prejudycjalnych doprowadzili sędziowie, których sprawy powinna rozpoznawać nowa Izba. To dwóch sędziów SN, którzy zaskarżyli decyzję prezydenta o wysłaniu ich na przymusową emeryturę oraz sędzia NSA, którego odwołał się od negatywnej opinii wystawionej mu przez nową KRS.

– Uważamy, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu standardów europejskich i nie wypełnia kryteriów określonych w traktatach unijnych. Nie wypełnia ich również Krajowa Rada Sądownictwa, powołana w sposób upolityczniony – mówił przed rozprawą adwokat Michał Wawrykiewicz. Razem z innymi prawnikami z inicjatywy Wolne Sądy reprezentuje sędziów w których sprawach zadano pytania. (…)”

Artykuł pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza „Sąd nad władzą PiS. Unijny Trybunał Sprawiedliwości ocenia legalność nowej KRS”