21 stycznia 2021

Sąd Najwyższy 2_zdjęcie

Wyborcza.pl: „Setka sędziów SN i TK: Sprzeciwiamy się atakom na sędziów i prokuratorów”


Udostępnij

„Sprzeciwiamy się kolejnym działaniom władz wymierzonym przeciwko prokuratorom i sędziom napisało w oświadczeniu 46 czynnych sędziów SN i kolejnych 32 w stanie spoczynku. Podobne stanowisko wydało 25 sędziów TK w stanie spoczynku.” „Wydane w czwartek oświadczenie podpisało w sumie 78 sędziów Sądu Najwyższego. Większość to czynni sędziowie, którzy obecnie orzekają w SN. Są wśród nich prezesi […]


„Sprzeciwiamy się kolejnym działaniom władz wymierzonym przeciwko prokuratorom i sędziom napisało w oświadczeniu 46 czynnych sędziów SN i kolejnych 32 w stanie spoczynku. Podobne stanowisko wydało 25 sędziów TK w stanie spoczynku.”

„Wydane w czwartek oświadczenie podpisało w sumie 78 sędziów Sądu Najwyższego. Większość to czynni sędziowie, którzy obecnie orzekają w SN. Są wśród nich prezesi trzech „starych” izb SN: Michał Laskowski z Izby Karnej, Józef Iwulski z Izby Pracy i Dariusz Zawistowski z Izby Cywilnej. Pod oświadczeniem widnieją podpisy wielu znanych sędziów, m.in. Krzysztofa Rączki i Włodzimierza Wróbla.”

„Z treścią stanowiska zgadza się także 32 sędziów SN w stanie spoczynku. To m.in. wszyscy żyjący pierwsi prezesi SN sprawujący urząd po upadku PRL: Adam Strzembosz, Lech Gardocki i Małgorzata Gersdorf.”

„Oświadczenie jest reakcją na represje, z którymi ostatnio spotkali się prawnicy. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zesłał do odległych jednostek niezależnych prokuratorów, którzy podpadli władzy. Przeniesieni o blisko 200-300 km od domu – na Warmię, Podkarpacie czy Pomorze – dostali 48 godzin na przeprowadzkę.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Setka sędziów SN i TK: Sprzeciwiamy się atakom na sędziów i prokuratorów”