10 stycznia 2021

Wyborcza.pl: „Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE”


Udostępnij

„- Musimy liczyć na siebie. Jeżeli nadal będziemy solidarni, jeśli będziemy przekonani, że warto walczyć o wartości, to sami jesteśmy w stanie obronić konstytucję i obronić to, co jest dla nas cenne. Tak naprawdę sędziowie, Ogólnopolski Strajk Kobiet, młodzież, wszyscy walczymy o to samo. O prawa człowieka i praworządność – mówi sędzia Igor Tuleya.” ” Dorota […]


„- Musimy liczyć na siebie. Jeżeli nadal będziemy solidarni, jeśli będziemy przekonani, że warto walczyć o wartości, to sami jesteśmy w stanie obronić konstytucję i obronić to, co jest dla nas cenne. Tak naprawdę sędziowie, Ogólnopolski Strajk Kobiet, młodzież, wszyscy walczymy o to samo. O prawa człowieka i praworządność – mówi sędzia Igor Tuleya.”

” Dorota Roman: Panie sędzio, w listopadzie decyzją tzw. Izby Dyscyplinarnej został pan pozbawiony immunitetu i zawieszony w czynnościach służbowych. Jak teraz w praktyce wygląda pana dzień pracy?

Sędzia Igor Tuleya: To jest o tyle ciekawe, że tak naprawdę od moich bezpośrednich przełożonych nie dostałem żadnego pisma w tej sprawie. Samą uchwałę tzw. Izby Dyscyplinarnej dostałem pod koniec grudnia 2020 roku, więc swoją wiedzę opieram wyłącznie na komunikacie prasowym, który jest zamieszczony na stronie internetowej sądu okręgowego. Wynika z niego, że nie mogę rozstrzygać sporów sądowych, jak również podejmować innych czynności służbowych wynikających z pełnionego urzędu sędziego. W praktyce wygląda to w ten sposób, że zabrano mi wszystkie sprawy, które miałem w toku, sprawy, w których zasiadałem, zabrano również te sprawy, których terminy nie były jeszcze wyznaczone. Mogę wchodzić do budynku, mogę wejść do swojego pokoju, mogę usiąść przy swoim biurku, które jest puste. Zostałem odcięty od internetu, mój komputer służbowy też został zablokowany. Tyle mogę zrobić w samym budynku sądu. Natomiast staram się oczywiście tam bywać, staram się narzucić sobie jakąś dyscyplinę. Wierzę w to, że prędzej czy później zostanę przywrócony do służby sędziowskiej, i staram się być po prostu przygotowany na to, aby w każdym momencie przystąpić do pracy sędziego.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE”