24 maja 2022

Wyborcza.pl: „Sędzia Markiewicz do premiera Morawieckiego: Pokaż dane, inaczej zastanowimy się nad pozwem”


Udostępnij

„- Mateusz Morawiecki jest byłym bankowcem, powinien mieć szacunek do liczb. Niech nam pokaże dane, niech powie, na czym się opierał, ogłaszając, że sędziowie to gwałciciele i złodzieje. Jeśli tego nie zrobi, zastanowimy się nad złożeniem pozwu – zapowiada sędzia Krystian Markiewicz z Katowic.” Premier Matusz Morawiecki ogłosił w ubiegłym tygodniu, że ponad 90 % […]


„- Mateusz Morawiecki jest byłym bankowcem, powinien mieć szacunek do liczb. Niech nam pokaże dane, niech powie, na czym się opierał, ogłaszając, że sędziowie to gwałciciele i złodzieje. Jeśli tego nie zrobi, zastanowimy się nad złożeniem pozwu – zapowiada sędzia Krystian Markiewicz z Katowic.”

Premier Matusz Morawiecki ogłosił w ubiegłym tygodniu, że ponad 90 % spraw rozpatrywanych przez Izbę Dyscyplinarną wobec sędziów to przestępstwa pospolite: gwałty, kradzieże i prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.
W odpowiedzi na słowa premiera Morawieckiego, ponad 50 sędziów napisało list otwarty do szefa rządu. Domagają się sprostowania nieprawdziwych informacji oraz przeprosin.
Profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego, sprawdził statystykę postępowań dyscyplinarnych. Okazało się, że od 2018 r. była tylko jedna sprawa, w której zarzucono sędziemu gwałt. Był też jeden zarzut kradzieży, a 16 postępowań dotyczyło prowadzenia pod wpływem alkoholu. To 11% wszystkich spraw, w których w latach 2018-2022 złożono do Izby Dyscyplinarnej wniosek o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej. Reszta spraw dotyczy niezależności sędziowskiej i wyroków niezgodnych z oczekiwaniami władz…
Sędzia Krystian Markiewicz, prezes IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich w wywiadzie dla Gazeta Wyborcza na pytanie czy po ataku ze strony premiera spodziewa się ataków ze strony innych ośrodków władzy odpowiedział: „Ta władza niczym nas nie zaskoczy i na pewno nas nie zastraszy. Proszę zauważyć, że przywrócenie do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna, prace legislacyjne nad ustawą prezydencką dotyczącą likwidacji Izby Dyscyplinarnej, nie są oznakami zwycięskiego marszu władzy. To wycofywanie się z procesu niszczenia praworządności w Polsce. Oczywiście to bardzo powolne kroki, ale ten proces został uruchomiony. Będziemy robili wszystko, aby przywrócić w naszym kraju normalność.”