7 stycznia 2021

Wyborcza.pl: „Sędzia Jakub Iwaniec znany z afery hejterskiej osądzi niepokorną prokurator”


Udostępnij

„Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Wyborcza”, sprawę prokurator Justyny Brzozowskiej z Lex Super Omnia wylosował Jakub Iwaniec, sędzia odwołany po aferze hejterskiej z delegacji w resorcie sprawiedliwości w trybie natychmiastowym.” „Jakub Iwaniec obecnie jest delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, ale orzeka także w ograniczonym zakresie w sądzie rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. To tu […]


„Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Wyborcza”, sprawę prokurator Justyny Brzozowskiej z Lex Super Omnia wylosował Jakub Iwaniec, sędzia odwołany po aferze hejterskiej z delegacji w resorcie sprawiedliwości w trybie natychmiastowym.”

„Jakub Iwaniec obecnie jest delegowany do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, ale orzeka także w ograniczonym zakresie w sądzie rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. To tu wpłynął niedawno akt oskarżenia, który skierował Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej przeciwko prokurator Justynie Brzozowskiej, warszawskiej prokurator, członkini Lex Super Omnia, organizacji, która przeciwstawia się obecnemu upolitycznieniu prokuratury.”

„Iwaniec to jeden z głównych bohaterów afery hejterskiej, która została ujawniona latem 2019 r. Z publikacji Onet.pl wynikało, że Iwaniec – jako sędzia delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości i jako prawa ręka ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka – koordynował akcje hejterskie wobec innych sędziów m.in. Krystiana Markiewicza, szefa Iustitii.”

„Według podziału czynności Iwaniec ma tylko 15 proc. wpływ spraw (czyli dostaje ich znacznie mniej niż inni sędziowie). Jak się stało, że sprawa Brzozowskiej trafiła właśnie do niego? Ministerstwo Zbigniewa Ziobry nie chce ujawnić algorytmu i kodu źródłowego programu losującego. Trwa o to batalia sądowa. Na razie sąd administracyjny w innej sprawie uznał, że minister sprawiedliwości ma ujawnić raporty z losowań sędziów.”

„Wydział Spraw Wewnętrznych PK postawił prokurator Brzozowskiej zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i działania na szkodę interesu publicznego w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Sędzia Jakub Iwaniec znany z afery hejterskiej osądzi niepokorną prokurator”