16 lutego 2021

Wyborcza.pl: „Prokurator na niekończącej się delegacji w dół. Wcześniej podpadł Święczkowskiemu”


Udostępnij

„Warszawski prokurator Andrzej Piaseczny w przeszłości podpadł prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu, gdy ten za pierwszych rządów PiS był szefem ABW. Teraz śledczy już piąty rok jest przymusowo zesłany do rejonu.” „Piaseczny jest oskarżycielem szczebla okręgowego, specjalizuje się w prowadzeniu skomplikowanych śledztw dotyczących nadużyć finansowych i przestępstw karnoskarbowych. Ale w lipcu 2016 r. dostał kopniaka w […]


„Warszawski prokurator Andrzej Piaseczny w przeszłości podpadł prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu, gdy ten za pierwszych rządów PiS był szefem ABW. Teraz śledczy już piąty rok jest przymusowo zesłany do rejonu.”

„Piaseczny jest oskarżycielem szczebla okręgowego, specjalizuje się w prowadzeniu skomplikowanych śledztw dotyczących nadużyć finansowych i przestępstw karnoskarbowych. Ale w lipcu 2016 r. dostał kopniaka w dół w hierarchii. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski osobiście delegował go do warszawskiej prokuratury rejonowej na Mokotowie. W rejonie śledczy zajmuje się tam „drobnicą”, np. sklepowymi kradzieżami, włamaniami i niepłaceniem alimentów.”

„Delegacja połączona z degradacją trwa w przypadku Piasecznego nieustannie od nastania „dobrej zmiany”. Cyklicznie śledczy otrzymuje kolejne decyzje o jej przedłużeniu. Podpisują się pod nimi zastępcy Zbigniewa Ziobry – np. Krzysztof Sierak, zaufany człowiek Święczkowskiego, wywodzący się podobnie jak on z katowickich prokuratur, które za pierwszych rządów PiS słynęły z politycznych śledztw. Sierak sprawował bezpośredni nadzór nad sprawami dotyczącymi zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wcześniej zasłynął także tym, że osobiście wydał wrocławskim śledczym polecenie wycofania aktu oskarżenia przeciwko byłemu księdzu Jackowi M., nacjonaliście oskarżanemu o nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców.”

„Z naszych ustaleń wynika, że pod koniec 2020 r. Piaseczny ponownie dostał decyzję o delegacji do pracy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów – na sześć miesięcy, do końca czerwca 2021 r. Podpisał się pod nią Marek Pasionek, zastępca prokuratora generalnego. To podobnie jak Sierak człowiek związany z proziobrystowskim stowarzyszeniem prokuratorów Ad Vocem, w przeszłości prokurator wojskowy, znany z tego, że nadzorował zespół zajmujący się śledztwem smoleńskim.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Prokurator na niekończącej się delegacji w dół. Wcześniej podpadł Święczkowskiemu”