22 stycznia 2021

Wyborcza.pl: „Prof. Sadurski: Kroki wobec prokuratorów mają cechy okrucieństwa gangu, bezwzględnej mafii”


Udostępnij

„- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeżeli któregoś dnia zobaczymy sędziego Tuleyę wyprowadzanego w kajdankach i siłą doprowadzanego do tzw. Izby Dyscyplinarnej czy prokuratora, to Unia Europejska, patrząc na to i nic nie robiąc, fatalnie się skompromituje w oczach polskiego społeczeństwa i innych Europejczyków – mówi prof. Wojciech Sadurski.” „Dorota Wysocka-Schnepf: Niedługą […]


„- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeżeli któregoś dnia zobaczymy sędziego Tuleyę wyprowadzanego w kajdankach i siłą doprowadzanego do tzw. Izby Dyscyplinarnej czy prokuratora, to Unia Europejska, patrząc na to i nic nie robiąc, fatalnie się skompromituje w oczach polskiego społeczeństwa i innych Europejczyków – mówi prof. Wojciech Sadurski.”

„Dorota Wysocka-Schnepf: Niedługą chwilę po powiązaniu przez UE wypłaty unijnych funduszy z praworządnością polskie władze wzmagają ofensywę przeciwko niezależnym sędziom i prokuratorom. Nie zaskakuje to pana?

Prof. Wojciech Sadurski: – Nie zaskakuje mnie, dlatego że absolutnie nie oczekuję od tego rządu ani rozsądku, ani przyzwoitości. To, co władze robią w stosunku do sędziów i prokuratorów, jest przejawem wyjątkowego już okrucieństwa. I jeżeli Unia Europejska na to pozwoli, jeżeli pozwoli na to polskie społeczeństwo, to będziemy mieli do czynienia z kolejnym krokiem destrukcji rządów prawa. Tych kroków od końca 2015 roku widzieliśmy już wiele i może te rzeczy przestają nas dziwić, ale patrząc w szerszej perspektywie, trzeba widzieć to jako stałą, stopniową, ale bardzo wyraźną degrengoladę struktury rządów prawa. I ten ostatni krok jest właściwie czymś w rodzaju przejścia kolejnego mostu, po którym jest już tylko pełny autorytaryzm i samodzierżawie.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść rozmowy: Wyborcza.pl: „Prof. Sadurski: Kroki wobec prokuratorów mają cechy okrucieństwa gangu, bezwzględnej mafii”