11 września 2018

Polowanie na niepokorne togi_Wyborcza_zdjęcie

Wyborcza.pl „Polowanie na niepokorne togi. Sędziowie i prokuratorzy grillowani za obronę państwa prawa”


Udostępnij

„Będzie wielkie grillowanie sędziów i prokuratorów broniących państwa prawa i niezależności sądownictwa. Rzecznicy dyscyplinarni już przesyłają im wezwania do składania oświadczeń lub na przesłuchania. Przeglądane są umorzone i zawieszone sprawy z ostatnich lat, które jeszcze się nie przedawniły. Niewykluczone, że będą podejmowane na nowo. Pod koniec czerwca minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał […]


„Będzie wielkie grillowanie sędziów i prokuratorów broniących państwa prawa i niezależności sądownictwa. Rzecznicy dyscyplinarni już przesyłają im wezwania do składania oświadczeń lub na przesłuchania.

Przeglądane są umorzone i zawieszone sprawy z ostatnich lat, które jeszcze się nie przedawniły. Niewykluczone, że będą podejmowane na nowo.

Pod koniec czerwca minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał najważniejszych rzeczników dyscyplinarnych według nowych zasad. Na ich czele stoi rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma dwóch zastępców: Michała Lasotę, sędziego Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, i Przemysława Radzika, prezesa Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Pod nimi działają także rzecznicy dyscyplinarni przy wszystkich sądach w kraju. (…)

Bardziej zaawansowane są postępowania wobec niepokornych śledczych. Wielu prokuratorów ma już zarzuty dyscyplinarne, niektórzy zostali nawet ukarani przez sądy dyscyplinarne w pierwszej instancji i czekają na rozstrzygnięcia nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To właśnie przed tą izbą – do której najwięcej rekomendacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa otrzymali prokuratorzy związani z Ziobrą – zapadną ostateczne rozstrzygnięcia.

Na celowniku są sędziowie i prokuratorzy, którzy udzielają się publicznie: uczestniczą w protestach w obronie sądów lub komentują w mediach demontaż systemu prawnego. – Cel jest jeden: zamknąć nam usta, zniechęcić do działań i zastraszyć – mówi jeden z sędziów stowarzyszenia Iustitia.

To właśnie członkowie Iustitii, która skupia 3,5 tys. z 11 tys. sędziów, mają najwięcej problemów. Stowarzyszenie współorganizowało w lipcu ubiegłego roku „łańcuch światła” wokół Sądu Najwyższego, czym uruchomiło lawinę demonstracji w obronie niezależności sądów. W tym roku protesty dotyczyły czystki kadrowej w Sądzie Najwyższym.

Rzecznik dyscyplinarny zajmuje się już dwojgiem poznańskich sędziów – Bartłomiejem Przymusińskim, rzecznikiem prasowym Iustitii, i Moniką Frąckowiak. Pierwszy z nich został wezwany do złożenia pisemnego oświadczenia w sprawie wypowiedzi w TVN w końcu sierpnia. Przymusiński o przesłuchaniach kandydatów do Sądu Najwyższego przed KRS mówił, że przypominają „konkurs piękności, a nie prawdziwą procedurę rekrutacyjną”. (…)

W prokuraturze problemy dyscyplinarne mają oskarżyciele związani ze stowarzyszeniem Lex Super Omnia (Prawo ponad Wszystkim) – zarzuty ma już pięciu członków organizacji. Głównym celem uderzeń jest prezes organizacji Krzysztof Parchimowicz, współtwórca „pezetów” (wydziałów ds. walki z przestępczością zorganizowaną). Przed Ziobrą pracował w wydziale sądowym Prokuratury Generalnej, ale za „dobrej zmiany” zdegradowano go do jednej w warszawskich prokuratur rejonowych. Dziś jest czasowo oddelegowany do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. (…)”

 

Tekst pochodzi z artykułu Ewy Ivanovej, opublikowanego na Wyborcza.pl

Pełna wersja artykułu: Wyborcza „Polowanie na niepokorne togi. Sędziowie i prokuratorzy grillowani za obronę państwa prawa”

Zobacz też: Archiwum Represji