23 września 2021

Wyborcza.pl: „Nielegalna Izba Dyscyplinarna orzeka wbrew wyrokom TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uchyliła immunitet sędziemu SN”


Udostępnij

Wbrew TSUE Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet Markowi Pietruszyńskiemu, sędziemu Sądu Najwyższego. W składzie zasiadali tylko byli prokuratorzy Zbigniewa Ziobry. Nielegalna Izba Dyscyplinarna w czwartek uchyliła immunitet  Marka Pietruszyńskiego, jednego ze „starych” sędziów z Izby Karnej SN. Sprawą zajmował się trzyosobowy skład złożony z byłych prokuratorów Zbigniewa Ziobry: Małgorzaty Bednarek, Jarosława Dusia i Jacka Wygody (sprawozdawca). […]


Wbrew TSUE Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet Markowi Pietruszyńskiemu, sędziemu Sądu Najwyższego. W składzie zasiadali tylko byli prokuratorzy Zbigniewa Ziobry.

Nielegalna Izba Dyscyplinarna w czwartek uchyliła immunitet  Marka Pietruszyńskiego, jednego ze „starych” sędziów z Izby Karnej SN. Sprawą zajmował się trzyosobowy skład złożony z byłych prokuratorów Zbigniewa Ziobry: Małgorzaty Bednarek, Jarosława Dusia i Jacka Wygody (sprawozdawca). Bednarek to była prokuratorka, uchodząca za jednego z najwierniejszych żołnierzy Ziobry, a także była szefowa stowarzyszenia śledczych Ad Vocem (należy do niego wierchuszka obecnej prokuratury). Przed nominacją do Izby Dyscyplinarnej pracowała w Prokuraturze Krajowej, podobnie jak Duś i Wygoda.

Uchylenia immunitetu sędziemu Pietruszyńskiemu domagał się Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Specjalna komórka stworzona została w 2016 r. na najwyższym szczeblu prokuratury do ścigania korupcji i patologii wśród sędziów i prokuratorów. W praktyce okazała się jednak batem na niezależnych prawników broniących praworządności. To śledczy z tej komórki ścigali lub ścigają sędziów Igora Tuleyę, Beatę Morawiec czy prok. Ewę Wrzosek.

Prokuratura Krajowa chce sędziemu Pietruszyńskiemu postawić zarzut z art. 231 § 3 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Kodeks karny przewiduje za to karę do dwóch lat więzienia. Śledczy zarzucają, że sędzia Pietruszyński w 2019 r. wstrzymał wykonanie wyroku gdańskiego sądu okręgowego wobec mężczyzny skazanego na więzienie za kradzież, ale nie sprawdził, czy mężczyzna już odbywa karę. W efekcie mężczyzna mimo wstrzymania wyroku dalej odbywał karę pozbawienia wolności jeszcze przez blisko miesiąc.

„W rezultacie zaniechania sędziego mężczyzna był bezzasadnie przetrzymywany w zakładzie karnym przez niemal miesiąc” – ogłosiła w komunikacie PK.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: Nielegalna Izba Dyscyplinarna orzeka wbrew wyrokom TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uchyliła immunitet sędziemu SN