9 lutego 2022

Wyborcza.pl: „Komitet Obrony Sprawiedliwości o przełomowej decyzji ETPCz w sprawie sędziego Wróbla”


Udostępnij

„Europejski Trybunał Praw Człowieka ETPCz zakazał podejmowania jakichkolwiek działań przez Izbę Dyscyplinarną w sprawie odebrania immunitetu sędziowskiego sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi. – Strasburg dostrzegł, jak w krytycznym punkcie jest stan naszego wymiaru sprawiedliwości – komentuje Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Europejski Trybunał Praw Człowieka ETPCz zakazał we wtorek 8 lutego podejmowania jakichkolwiek […]


„Europejski Trybunał Praw Człowieka ETPCz zakazał podejmowania jakichkolwiek działań przez Izbę Dyscyplinarną w sprawie odebrania immunitetu sędziowskiego sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi. – Strasburg dostrzegł, jak w krytycznym punkcie jest stan naszego wymiaru sprawiedliwości – komentuje Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Europejski Trybunał Praw Człowieka ETPCz zakazał we wtorek 8 lutego podejmowania jakichkolwiek działań przez Izbę Dyscyplinarną w sprawie odebrania immunitetu sędziowskiego sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi. Trybunał podjął tę decyzję z uwagi na to, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia kryteriów niezawisłego i bezstronnego sądu.

Obrończynie sędziego – adw. Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy i adw. Agnieszka Helsztyńska podkreślają, że to pierwsze w historii ETPCz postanowienie tymczasowe, które tak szeroko zabezpiecza interesy strony poprzez nakaz zaniechania jakichkolwiek działań w postępowaniu przed organem, który nie spełnia kryteriów sądu w rozumieniu art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

– Trybunał uznał, że nieodwracalną szkodą związaną z postępowaniem prowadzonym w sprawie sędziego Wróbla, w efekcie której można by go usunąć z systemu, byłaby szkodą dla obywateli, bo sędzia zajmuje się sprawami najważniejszymi dla wymiaru sprawiedliwości – wyjaśniała w środę podczas podczas konferencji Komitetu Obrony Sprawiedliwości mecenas Gregorczyk-Abram.

– Orzeczony środek tymczasowy jest wyjątkowy, a to pokazuje, że Strasburg dostrzegł, w jak krytycznym punkcie jest stan naszego wymiaru sprawiedliwości – mówił wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Piotr Kładoczny.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Komitet Obrony Sprawiedliwości o przełomowej decyzji ETPCz w sprawie sędziego Wróbla”