arrow search cross

13 lutego 2021

Wyborcza.pl: „I prezes SN próbuje wyłączyć sędziów, którzy zwrócili się do TSUE”


Udostępnij

„Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska próbuje odsunąć czterech „starych” sędziów od spraw, w których zadano pytania TSUE. „Nieuzasadniony wniosek jest pretekstem do wyeliminowania mnie ze sprawy” – uważa sędzia Krzysztof Rączka.” „Wnioski o wyłączenie sędziów wpłynęły pod koniec stycznia. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, dotyczą czterech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Małgorzata Manowska chce ich […]


„Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska próbuje odsunąć czterech „starych” sędziów od spraw, w których zadano pytania TSUE. „Nieuzasadniony wniosek jest pretekstem do wyeliminowania mnie ze sprawy” – uważa sędzia Krzysztof Rączka.”

„Wnioski o wyłączenie sędziów wpłynęły pod koniec stycznia. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, dotyczą czterech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Małgorzata Manowska chce ich odsunąć od spraw toczących się przed Izbą. Skarb państwa – Sąd Najwyższy występuje w nich w roli pozwanego. Pierwsza prezes reprezentuje SN, więc Manowska skorzystała z uprawnienia przysługującego stronom i zażądała wyłączenia niektórych członków składów orzekających.”

„Chodzi o głośne sprawy, którymi zajmuje się unijny Trybunał Sprawiedliwości i które mogą zatrząść „reformą” sądownictwa PiS. Sędziowie ze stowarzyszeń Themis i Iustitia pozwali w sumie 25 nowych sędziów SN. Wszystkich prezydent Andrzej Duda powołał na wniosek upolitycznionej KRS.”

„– Nasze pozwy zmierzają do jednoznacznego ustalenia, czy te osoby są sędziami, czy też nie są – mówił prezes Iustitii Krystian Markiewicz, który złożył jeden z pozwów o „ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego SN”. Autorzy pozwów uważają, że z powodu nieprawidłowości przy obsadzie Rady wnioski o powołanie nie były skuteczne. A bez wniosku nie można powołać sędziego.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „I prezes SN próbuje wyłączyć sędziów, którzy zwrócili się do TSUE”