18 listopada 2021

Wyborcza.pl: „Dziś rzetelność postępowania zależy tylko od odwagi sędziego, bo prawo nie chroni go przed politykami”


Udostępnij

„- Każdy zły czyn powinien zostać zapisany. Zapraszamy wszystkich sędziów, aby prowadzili z nami Archiwum Represji – mówi Maria Ejchart-Dubois, współautorka raportu Komitetu Obrony Sprawiedliwości o represjach wobec niezależnych sędziów i prokuratorów.” „Waldemar Paś: Co się zmieniło od waszego raportu represji przeciwko sędziom z 2019 r.? Maria Ejchart-Dubois, prawniczka: Represje nie ustały, jest ich za […]


„- Każdy zły czyn powinien zostać zapisany. Zapraszamy wszystkich sędziów, aby prowadzili z nami Archiwum Represji – mówi Maria Ejchart-Dubois, współautorka raportu Komitetu Obrony Sprawiedliwości o represjach wobec niezależnych sędziów i prokuratorów.”

„Waldemar Paś: Co się zmieniło od waszego raportu represji przeciwko sędziom z 2019 r.?

Maria Ejchart-Dubois, prawniczka: Represje nie ustały, jest ich za kilka razy więcej. Domknął się też system karania sędziów.

Czyli?

– Zbigniew Ziobro całkowicie kontroluje ściganie dyscyplinarne i karne sędziów – wcześniej to sędziowie sądzili sędziów, a od 2018 r. aparatem represji steruje minister sprawiedliwości-prokurator generalny. Jest tez Izba Dyscyplinarna, czyli bezprawnie działający hipersąd i łamiąca konstytucję „ustawa kagańcowa”. To domknięcie systemu represji spotkało się z szybką i druzgocącą reakcją Komisji Europejskiej, co skutkowało lipcowymi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.”

„Na czym polegają te represje?

– Równo rok temu Izba Dyscyplinarna odsunęła od orzekania sędziego Igora Tuleyę. Ale we wszczętym w jego postępowaniu karnym i licznych postępowaniach wyjaśniających i dyscyplinarnych nic się nie dzieje, ani jedno postępowanie nie zostało zakończone, prokuratura nie postawiła sędziemu zarzutów karnych. Te postępowania służą tylko neutralizacji sędziego Igora Tulei, chodzi o to, aby siedział w domu i nie orzekał. Jednocześnie szykanuje się go w inny sposób, np. zakazując prowadzenia zajęć dydaktycznych czy stosując represje za publiczne wypowiedzi.”

„Co jest najbardziej kuriozalne w tym systemie represji?

– To, że dotykają one sędziów stosujących się do orzeczeń TSUE i prawa europejskiego. Zaczęło się od sędziego Pawła Juszczyszyna, który nie orzeka już 653 dni.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Dziś rzetelność postępowania zależy tylko od odwagi sędziego, bo prawo nie chroni go przed politykami”