24 lutego 2021

Wyborcza.pl: „Dyscyplinarka Ewy Wrzosek. Prokuratorka ścigana jest za wypowiedzi o praworządności”


Udostępnij

Dziś przed sądem dyscyplinarnym dla prokuratorów przy prokuratorze generalnym stanęła znana warszawska prokuratorka Ewa Wrzosek. Toczy się przeciw niej kilka spraw dyscyplinarnych, które przyśpieszyły wiosną ub. roku. Ewa Wrzosek to członkini stowarzyszenia Lex Super Omnia walczącego z upolitycznieniem prokuratury. W styczniu decyzją prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego została wysłana na przymusową półroczną delegację z Prokuratury Rejonowej […]


Dziś przed sądem dyscyplinarnym dla prokuratorów przy prokuratorze generalnym stanęła znana warszawska prokuratorka Ewa Wrzosek. Toczy się przeciw niej kilka spraw dyscyplinarnych, które przyśpieszyły wiosną ub. roku.

Ewa Wrzosek to członkini stowarzyszenia Lex Super Omnia walczącego z upolitycznieniem prokuratury. W styczniu decyzją prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego została wysłana na przymusową półroczną delegację z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów do Prokuratury Rejonowej w Śremie. Na przeprowadzkę do miasta oddalonego od jej domu o 311 km dostała półtora dnia.

Wrzosek to doświadczona śledcza z ponad z 25-letnim stażem. Przed „dobrą zmianą” kierowała Prokuraturą Rejonową Warszawa-Wola. W kwietniu 2016 r., już za „dobrej zmiany”, została szefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów. Stanowisko straciła po trzech miesiącach. Oficjalnie: ze względu na słabe wyniki jednostki. Faktycznie – jak twierdzą nasze źródła – za to, że widniała na liście członków założycieli Lex Super Omnia.

Warszawska śledcza miała kilka postępowań dyscyplinarnych, które toczyły się niemrawo od 2018 r. Jedna z dyscyplinarek miała związek z wystąpieniem Wrzosek na zorganizowanym w Sejmie obywatelskim wysłuchaniu publicznym w sprawie „ustaw sądowych” w grudniu 2017 r. Prokuratorka mówiła wówczas o ciągu technologicznym partii rządzącej, którego „prokuratura jest pierwszym ogniwem” i o zamachu konstytucyjnym. Rzecznik dyscyplinarnej nie spodobała się ta – jak to ujęła – „subiektywna, negatywna ocena” funkcjonowania prokuratury po 2016 r.

Kolejna sprawa Ewy Wrzosek dotyczyła wystąpienia na wiecu przed Sądem Najwyższym w lipcu 2018 r. Próbowano wówczas przeprowadzić czystki wśród sędziów SN. Zdaniem rzeczniczki dyscyplinarnej podczas wystąpienia przed SN prokurator Wrzosek znów prezentowała „subiektywną, negatywną” ocenę decyzji konstytucyjnych organów państwa dotyczących zmian w SN i wyrażała nadzieję co do pozytywnych efektów procedur wdrożonych przez organy UE. Wskutek decyzji TSUE czystka w SN została potem powstrzymana.

Trzecia dyscyplinarka warszawskiej prokuratorki dotyczyła jej udziału w kampanii Inicjatywy Wolne Sądy „We disagree”. Tu znów Wrzosek podpadła rzeczniczce, prezentując „subiektywną, negatywną ocenę i sprzeciw” wobec połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Postępowania wobec Wrzosek prowadzi prokurator Krystyna Zarzecka, wrocławska zastępca rzecznika dyscyplinarnego prokuratora generalnego, która zarzuca jej naruszenie godności urzędu prokuratora.

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Dyscyplinarka Ewy Wrzosek. Prokuratorka ścigana jest za wypowiedzi o praworządności”