Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Michał Lasota wezwał trzech sędziów (Małgorzatę Kluziak, Piotra Gąciarka i Marka Celeja) do złożenia wyjaśnień w związku z ich wypowiedziami w TVN24


Udostępnij

Trzej sedziowie „Małgorzata Kluziak, Piotr Gąciarek i Marek Celej staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym w związku z wypowiedziami, jakich udzielili w TVN24. W lutym tego roku, w reportażu magazynu „Czarno na białym” w TVN24 (…) oceniali pracę wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i wiceszefa nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dariusza Drajewicza”.


„- Takiej mądrości i takiego doświadczenia zawodowego nie zdobywa się wskutek decyzji pana ministra – powiedział wówczas Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. – Pan Drajewicz jest prezesem od bycia prezesem – oceniła była prezes warszawskiego Sądu Okręgowego, Małgorzata Kluziak. Z kolei sędzia Marek Celej zwrócił uwagę, że wiceszef nowej Krajowej Rady Sądownictwa „pobiera bardzo wysoki dodatek funkcyjny”.

Wypowiedzi trojga sędziów nie spodobały się rzecznikowi dyscyplinarnemu sędziów. Zażądał wyjaśnień. Sędziowie mają na odpowiedź 14 dni, później może ich czekać dyscyplinarka. Profesor Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości i były prokurator generalny uważa, że stawianie sędziów przed rzecznikiem dyscyplinarnym „należy traktować jak próbę zastraszenia sędziów i zamknięcia im ust”.

– Te zarzuty, te fakty, o których mówili sędziowie, były zgodne z prawdą i dobrze jest, aby społeczeństwo się o tym dowiedziało – dodała Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Reporterzy „Czarno na białym” TVN24 ustalili, że sędzia Drajewicz prawie nie orzeka. Niemal pół roku nie było go w sądzie, a w czasie zwolnienia lekarskiego miał występować w Sejmie, reprezentując nową, powołaną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa. (…)”

Artykuł pochodzi z portalu TVN24.

Pełna treść: TVN24: Staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym. „Próba zastraszenia i zamknięcia ust”

Zobacz też: Małgorzata Kluziak – Archiwum Represji

Opinia Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS dot. postępowania wszczętego w stosunku sędziów Marka Celeja, Piotra Gąciarka i Małgorzaty Kluziak


4 czerwca 2019