Wyborcza.pl: „Sędzia z Gdańska: Ustawa kagańcowa traktuje sędziów jak grupę przestępczą”


Udostępnij

„Ustawa kagańcowa to nieudolna próba zniwelowania skutków wyroku Trybunału Sprawiedliwości, których się nie da zniwelować w inny sposób, niż wykonując ten wyrok. Ta ustawa traktuje sędziów niemal jak grupę przestępczą, której działalność musi być ściśle monitorowana – mówi sędzia Dorota Zabłudowska ze Stowarzyszenia Sędziów Iustitia.” „Maciej Sandecki: Jeśli tzw. ustawa kagańcowa wejdzie w życie, będzie […]


„Ustawa kagańcowa to nieudolna próba zniwelowania skutków wyroku Trybunału Sprawiedliwości, których się nie da zniwelować w inny sposób, niż wykonując ten wyrok. Ta ustawa traktuje sędziów niemal jak grupę przestępczą, której działalność musi być ściśle monitorowana – mówi sędzia Dorota Zabłudowska ze Stowarzyszenia Sędziów Iustitia.”

„Maciej Sandecki: Jeśli tzw. ustawa kagańcowa wejdzie w życie, będzie się pani do niej stosować?”

„Dorota Zabłudowska: Nie widzę możliwości, aby stosować się do niekonstytucyjnych przepisów, które są sprzeczne z prawem europejskim. Ta ustawa jest niezgodna z Konstytucją, a także z polskim i europejskim porządkiem prawnym. Stoi w sprzeczności z traktatowymi zobowiązaniami Polski i zmierza wprost do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej. Natomiast jeśli stanę przed dylematem stosowania tej ustawy, a zgodnie ze swoim sumieniem się do niej nie zastosuję, to liczę się z tym, że mogę zostać wyrzucona z zawodu.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: „Sędzia z Gdańska: Ustawa kagańcowa traktuje sędziów jak grupę przestępczą”


20 grudnia 2019