Trybunał w Strasburgu zajmie się decyzjami Ziobry ws. wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach


Udostępnij

„Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zażądał od Polski wyjaśnień w sprawie skargi odwołanych wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach. – Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Rządowi RP dwie skargi dotyczące reformy sądownictwa. Złożyli je byli wiceprezesi SO w Kielcach, którzy w 2018 r. zostali odwołani przez Ministra Sprawiedliwości z 6-letniej kadencji – poinformował na Twitterze Rzecznik Praw […]


„Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zażądał od Polski wyjaśnień w sprawie skargi odwołanych wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach. – Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Rządowi RP dwie skargi dotyczące reformy sądownictwa. Złożyli je byli wiceprezesi SO w Kielcach, którzy w 2018 r. zostali odwołani przez Ministra Sprawiedliwości z 6-letniej kadencji – poinformował na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.”

„Świętokrzyskie wydanie gazety „Echo Dnia” przypomina, iż sędzia Alina Bojara i sędzia Mariusz Broda z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach zostali odwołani w styczniu 2018 roku. Odbyło się to mocy ustawy z 2017 roku, która między innymi dawała ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze możliwość odwołania wiceprezesów sądu bez podania przyczyny i bez wcześniejszej opinii Krajowej Rady Sądowniczej.”

„Gazeta zwraca uwagę, że przepisy nie dawały sędziom możliwości odwołania się od decyzji ministra. To, w opinii sędziów Aliny Bojary i Mariusza Brody naruszało jeden z artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka o prawie do rzetelnego procesu sądowego.”

Tekst pochodzi z portalu Rzeczpospolita.pl

Pełna treść artykułu: Rzeczpospolita.pl: Trybunał w Strasburgu zajmie się decyzjami Ziobry ws. wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach


17 września 2019