Sędzia Jarosław Gwizdak rezygnuje z urzędu sędziowskiego


Udostępnij

„Jarosław Gwizdak, były prezes Sądu Rejonowego w Katowicach, który w ostatnich wyborach kandydował na prezydenta miasta, złożył rezygnację z urzędu sędziowskiego”.


„Jarosław Gwizdak wysłał do ministerstwa sprawiedliwości rezygnację z urzędu sędziowskiego. Od czerwca nie będzie już nosił sędziowskiej togi. Dlaczego? – To była decyzja przemyślana, ale na razie nie chcę mówić o powodach. Na to przyjdzie czas – powiedział sędzia Gwizdak. (…)

Środowisko sędziowskie na Śląsku zastanawia się teraz, jak ministerstwo sprawiedliwości zareaguje na złożoną przez Jarosława Gwizdaka rezygnację z zawodu. W listopadzie powołany przez Zbigniewa Ziobrę rzecznik dyscyplinarny poinformował bowiem kierownictwo katowickiego sądu, że prowadzi postępowanie dotyczące sędziego Gwizdaka”.

Fragment artykułu pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza „Sędzia Jarosław Gwizdak odchodzi z zawodu. „Nie idę do polityki””

 

Sędzia Gwizdak skomentował dla OKO.press swoją decyzję:

„Nie chcę dalej siedzieć zakopany w aktach oraz papierach i czekać na kolejną reformę wymiaru sprawiedliwości. Nie chcę być sfrustrowany tym, że cały świat idzie w informatyzację, wszystko przechodzi do Internetu, a sądy nadal komunikują się za pomocą papieru. Dziś mówienie o wymiarze sprawiedliwości uważane jest za sprzeniewierzenie się godności urzędu sędziego i grozi postępowaniem dyscyplinarnym.

Sił mi dodało duże poparcie mieszkańców Katowic, gdy w ubiegłym roku kandydowałem na prezydenta tego miasta. Dostałem 12 tysięcy głosów i zająłem trzecie miejsce. Okazało się nagle, że nie jest tak, że ludzie nie lubią sędziów. Ufają nam i, co niespotykane na świecie, wyszli w protestach na ulicę w obronie sędziów i Konstytucji”.

Pełna treść artykułu: OKO.press „Jeden z najbardziej znanych sędziów rzuca sąd. „Obecna władza daje sygnał: są równi i równiejsi””

 

 

 

 


28 lutego 2019