Sędzia Igor Tuleya o decyzji ws. uchylenia mu immunitetu: Średnio mnie interesuje, co zrobi tzw. Izba Dyscyplinarna


Udostępnij

„Średnio mnie interesuje, co zrobi tzw. Izba Dyscyplinarna. To ciało nie powinno obradować” – oświadczył sędzia Igor Tuleya przed posiedzeniem izby, na którym rozpatrzony ma być wniosek prokuratury o uchylenie mu immunitetu. Jeśli tak się stanie, prokuratura zamierza postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania. Sam Tuleya podkreśla, że prawa […]


„Średnio mnie interesuje, co zrobi tzw. Izba Dyscyplinarna. To ciało nie powinno obradować” – oświadczył sędzia Igor Tuleya przed posiedzeniem izby, na którym rozpatrzony ma być wniosek prokuratury o uchylenie mu immunitetu. Jeśli tak się stanie, prokuratura zamierza postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania. Sam Tuleya podkreśla, że prawa nie złamał. „Niczego nie żałuję i postąpiłbym tak samo” – zaznaczył.

„Powodem złożonego w lutym wniosku prokuratury wobec sędziego Igora Tulei jest podejrzenie ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, co miało narazić bieg śledztwa.”

„Sprawa dotyczy słynnych obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku. Postępowanie w tej sprawie zostało przez prokuraturę dwukrotnie umorzone, ale w grudniu 2017 skład Sądu Okręgowego w Warszawie, któremu przewodniczył sędzia Tuleya, uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia tego postanowienia.”

Prokuratura uznała, że zezwolenie mediom na rejestrację ogłoszenia postanowienia naraziło prawidłowy bieg dalszego śledztwa – stąd wniosek o uchylenie sędziemu Tulei immunitetu.”

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w tej sprawie rozpoczęło się dzisiaj po godzinie 09:00, ale sędzia Igor Tuleya się na nim nie pojawił: zjawił się natomiast na proteście przed budynkiem SN, na pl. Krasińskich, który zgromadził kilkudziesięciu ludzi manifestujących poparcie dla sędziego. Jak bowiem podkreślał: Izba Dyscyplinarna SN to „tak zwany sąd”, zakwestionowany uchwałą trzech izb Sądu Najwyższego i zamrożony decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.„Średnio mnie interesuje, co zrobi tzw. Izba Dyscyplinarna. To ciało nie powinno obradować, ponieważ orzeczenie TSUE z 8 kwietnia jest jednoznaczne” – zaznaczył.”

Tekst pochodzi z portalu RMF24.pl

Pełna treść artykuł: RMF24.pl: „Sędzia Igor Tuleya o decyzji ws. uchylenia mu immunitetu: Średnio mnie interesuje, co zrobi tzw. Izba Dyscyplinarna”


9 czerwca 2020