Sędzia Czubieniak została skazana przez nową Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego na karę upomnienia za wydany wyrok


Udostępnij

Sędzia Alina Czubieniak została skazana przez nową Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego na karę upomnienia za wydany wyrok.


„Sędzia z 35-letnim stażem Alina Czubieniak została skazana przez nową Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego na karę upomnienia. Kara ma mieć – jak uzasadniał jeden z członków składu, z zawodu notariusz – „charakter wychowawczy”. W tle tego wyroku jest areszt dla upośledzonego umysłowo analfabety, który miał molestować nieletnią. W pierwszej instancji lokalny, wrocławski sąd dyscyplinarny sędzię Czubieniak uniewinnił, a jej orzeczenie uznał za wzorowe. Jednak od tej decyzji odwołał się Zbigniew Ziobro. I tak sprawa trafiła do nowej Izby Dyscyplinarnej. (…)

W prokuraturze, podczas przesłuchania 19-latek nie miał obrońcy. Wręczono mu plik dokumentów, napisanych prawniczym językiem, informujących o jego obowiązkach i prawach. I uznano, że w ten sposób ów analfabeta został prawidłowo pouczony. Przecież to był skandal! Prokuratura postawiła mu zarzut „innej czynności seksualnej” z małoletnią i skierowała wniosek o areszt do sądu. A sąd I instancji ten wniosek klepnął, choć do tego momentu, powtarzam, ów upośledzony chłopak nie miał obrońcy. (…)

Ja uznałam, że zarówno konstytucja, jak Konwencja Praw Człowieka gwarantuje każdemu człowiekowi prawo do obrony. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą ewidentnie zaburzoną. Ten chłopak przyznał się w prokuraturze do wszystkiego, podpisał – czy raczej postawił znaczek – pod wszystkim, co mu podsuwano. Pytał nawet, czy nie potrzebuje „kuratora”, choć zapewne miał na myśli obrońcę. W mojej ocenie, jego prawo do obrony ewidentnie zostało naruszone, więc posiedzenie aresztowe bezwzględnie należało powtórzyć, tym razem już z udziałem obrońcy”.

Ten fragment artykułu pochodzi z portalu Onet.pl

Pełna treść: Onet „Izba dyscyplinarna SN skazuje sędzię za sprawiedliwy wyrok? „To była tragifarsa”

Czytaj też:

Wyborcza.pl „Gorzowski sąd wypuścił pedofila z aresztu. Prokurator: „To osoba niebezpieczna”

Tak to widzę… „NAJWAŻNIEJSZY ŚWIADEK OBRONY”

 

 


25 marca 2019