Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędziów odpowiedzialnych za uchwały krytyczne wobec PiS-owskiej KRS


Udostępnij

„Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik nie daruje sędziom z Krakowa i Poznania przyjęcia krytycznych uchwał wobec nowej KRS, ministra sprawiedliwości oraz prezydenta”.


„Radzik w styczniu zażądał od prezesów tych sądów kopii uchwał, protokołów ze zgromadzeń sędziów oraz listy sędziów, którzy byli na zebraniach. Teraz wzywa na przesłuchania sędziów z Poznania.

wysłał właśnie wezwania dla poznańskich sędziów. Z naszych informacji wynika, że na przesłuchanie wezwano troje sędziów, w tym prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu (wezwania prezesa nie udało nam się potwierdzić).

Rzecznik wzywa sędziów w związku z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym „możliwego przewinienia dyscyplinarnego polegającego na rażącej i oczywistej obrazie przepisów ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, normujących uprawnienia zgromadzeń ogólnych sędziów apelacji i zgromadzeń ogólnych sędziów okręgu”.

Rzecznik bada uchwały, które przyjęły te dwa zgromadzenia, czyli samorząd sędziowski. Chodzi o uchwałę zgromadzenia przedstawicieli apelacji krakowskiej z 12 października 2018 roku i uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu z 3 stycznia 2019 roku Radzik założył, że w ich treści są „niedopuszczalne, przynoszące ujmę godności sędziego stwierdzenia i oceny dotyczące działalności konstytucyjnych organów państwa, w tym prezydenta, KRS i organów władzy publicznej oraz nawołujących sędziów do nieprzestrzegania porządku prawnego”.

Z informacji OKO.press wynika, że rzecznik wezwał na przesłuchanie oprócz prezesa poznańskiego sądu, dwoje sędziów, którzy protokołowali zebranie poznańskich sędziów w styczniu 2019. Po co?

W środowisku sędziów spekuluje się, że Przemysław Radzik chce poznać autorów krytycznych wobec „dobrej zmiany” uchwał”.

Artykuł pochodzi z portalu OKO.press.

Pełny tekst: OKO.press „Rzecznik dyscyplinarny ściga sędziów odpowiedzialnych za uchwały krytyczne wobec PiS-owskiej KRS”


20 lutego 2019