Polityka: „Sędzia Biliński szykanowany przeniesieniem”


Udostępnij

„Sędzia Łukasz Biliński, który usankcjonował obywatelskie nieposłuszeństwo, mimo swojego sprzeciwu został przeniesiony do wydziału rodzinnego. Od tej decyzji może się odwołać do organu, w którym zasiada prezes jego sądu, który tę decyzję wydał: do neo-KRS.” „Sędzia Biliński stoi na stanowisku, że decyzja o zmianie jego obowiązków nie jest skuteczna i nadal uważa się za sędziego wydziału karnego […]


„Sędzia Łukasz Biliński, który usankcjonował obywatelskie nieposłuszeństwo, mimo swojego sprzeciwu został przeniesiony do wydziału rodzinnego. Od tej decyzji może się odwołać do organu, w którym zasiada prezes jego sądu, który tę decyzję wydał: do neo-KRS.”

„Sędzia Biliński stoi na stanowisku, że decyzja o zmianie jego obowiązków nie jest skuteczna i nadal uważa się za sędziego wydziału karnego wykroczeniowego. Jednak – z ostrożności – zamierza się od tej decyzji odwołać do neo-KRS, na co ma siedem dni od 3 lipca, gdy dostał decyzję prezesa. Jeśli neo-KRS jego odwołanie odrzuci – pójdzie ze skargą do Izby Pracy Sądu Najwyższego, kwestionując zgodność z konstytucją prawa KRS do takiej decyzji.”

„Sędzia Biliński na razie nie będzie miał tego problemu, bo wcześniej, ze względów rodzinnych, wziął dwumiesięczny urlop. Do tego czasu TSUE może już wydać wyrok w sprawie legalności powołania i działania neo-KRS. Jeśli uzna, że neo-KRS i nominowani przez nią sędziowie działają nielegalnie, to decyzja prezesa Mitery – awansowanego na to stanowisko w wyniku opinii neo-KRS – będzie nieważna. Z nią 545 nominacji sędziowskich. Pytanie, czy wyrok uzna władza polityczna.”

Tekst pochodzi z portalu Polityka

Pełna treść artykułu: Polityka: „Sędzia Biliński szykanowany przeniesieniem”


4 lipca 2019