OKO.press „Radzik ściga sędziów za zgodą Schaba. Rzecznicy dyscyplinarni na pierwszej linii frontu PiS”


Udostępnij

OKO.press ustaliło, że „słynny” już zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik, który wzywa na przesłuchania sędziów broniących niezależności sądów, ma pełne przyzwolenie głównego rzecznika Piotra Schaba. „Nie znajduję podstaw, by negować zasadność czynności, wymienionych w tym punkcie wystąpienia Pana Redaktora”. (…)


To oznacza, że główny rzecznik dyscyplinarny podpisuje się pod tym, co robi jego zastępca Przemysław Radzik, razem z drugim zastępcą Michałem Lasotą, który też bierze udział w przesłuchaniach sędziów.

(…)

Działania podejmowane przez Przemysława Radzika są mocno krytykowane przez środowisko sędziowskie. OKO.press pisało już o pozaprawnym przesłuchiwaniu sędziów jako świadków. Bo w obecnym prawie nie ma przepisu zezwalającego na przesłuchiwanie świadków przed formalnym wszczęciem postępowania dyscyplinarnego. To tak samo, jakby prokurator zaczął przesłuchiwać świadków przed wszczęciem śledztwa.

Mocne stanowisko zajmuje tu Rzecznik Praw Obywatelskich. Z jego opinii wynika, że wzywanie na świadków sędziów może prowadzić do tzw. „efektu mrożącego polegającego na zniechęceniu tych oraz innych sędziów do udziału w przyszłości w debacie publicznej na temat reform ustawodawczych dotykających sądownictwa i bardziej ogólnie – problemów związanych z zapewnieniem niezależności sądów”.

Tekst autorstwa Mariusza Jałoszewskiego pochodzi ze strony OKO.press

Pełna wersja artykułu: „OKO.press „Radzik ściga sędziów za zgodą Schaba. Rzecznicy dyscyplinarni na pierwszej linii frontu PiS”


19 listopada 2018