OKO.Press: „Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu”


Udostępnij

„Adwokat Roman Giertych z powodu stanu zdrowia nie może zostać aresztowany. Prokuratura Ziobry zawiesiła go więc w wykonywaniu obowiązków zawodu adwokata. „Celem było wyeliminowanie Giertycha z życia publicznego i by nie mógł występować w postępowaniach niewygodnych dla władzy”, mówi mec. Jacek Dubois.” „Zawieszenie byłego lidera LPR w obowiązkach adwokata Prokuratura Regionalna w Poznaniu ogłosiła na […]


„Adwokat Roman Giertych z powodu stanu zdrowia nie może zostać aresztowany. Prokuratura Ziobry zawiesiła go więc w wykonywaniu obowiązków zawodu adwokata. „Celem było wyeliminowanie Giertycha z życia publicznego i by nie mógł występować w postępowaniach niewygodnych dla władzy”, mówi mec. Jacek Dubois.”

„Zawieszenie byłego lidera LPR w obowiązkach adwokata Prokuratura Regionalna w Poznaniu ogłosiła na krótkiej konferencji w sobotę 17 października, tuż po godz. 11:00. To jeden z środków zapobiegawczych jakie zastosowano wobec Romana Giertycha. Pozostałe środki zapobiegawcze to: wpłacenie poręczenia w wysokości 5 mln zł, zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny. Postanowienie o zawieszeniu w obowiązkach adwokata obowiązuje od razu. Oznacza to, że nie będzie mógł już osobiście bronić i reprezentować swoich klientów.”

„Przed konferencją inny prokurator pojawił się w warszawskim szpitalu, w którym leży Roman Giertych, by doręczyć mu i jego obrońcom postanowienie o tych środkach zapobiegawczych. Postanowienie wydała prokuratura. – „Stało się to, co mówiłem wcześniej, że celem było wyeliminowanie Giertycha z życia publicznego. Nie powiodło się osadzenie go w areszcie, to pojawił się plan B z zawieszeniem, które uniemożliwia Giertychowi udział w postępowaniach niewygodnych dla władzy. On przecież reprezentuje np. polityków opozycji” – mówi OKO.press mec. Jacek Dubois, który z Giertychem prowadzi kilka głośnych spraw.”

„Podobnie ruch prokuratury z zawieszeniem ocenia dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak. „W ostatnich latach próbowano kilka razy tak działać wobec adwokatów. To rzadkie i najczęściej takie próby widzimy w sprawach istotnych dla władzy i istotnych z punktu widzenia interesu politycznego” – mówi OKO.press mec. Mikołaj Pietrzak.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu”


17 października 2020