Odwołani wiceprezesi Sądu Okręgowego w Kielcach złożyli skargi do Trybunału w Strasburgu


Udostępnij

„Alina Bojara i Mariusz Broda zostali odwołani z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach na mocy nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca 2017 roku.” „Sędziom nie przysługiwało od decyzji Zbigniewa Ziobry odwołanie. To, według nich, narusza artykuł 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który każdemu gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego. Dlatego złożyli […]


„Alina Bojara i Mariusz Broda zostali odwołani z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach na mocy nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca 2017 roku.”

„Sędziom nie przysługiwało od decyzji Zbigniewa Ziobry odwołanie. To, według nich, narusza artykuł 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który każdemu gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego. Dlatego złożyli skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To pierwsze takie indywidualne skargi na działania ministra sprawiedliwości.”

„Nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw z 12 lipca to jedna z trzech ustaw przyjętych latem 2017 r. przez parlament, które miały zreformować polski wymiar sprawiedliwości. Tylko ona została podpisana przez Prezydenta RP i weszła w życie 12 sierpnia 2017.”

Tekst pochodzi z portalu Rzeczpospolita.pl

Pełna treść artykułu: Rzeczpospolita.pl: Odwołani wiceprezesi Sądu Okręgowego w Kielcach złożyli skargi do Trybunału w Strasburgu


4 lipca 2018