Minister Ziobro zdegradował Prokuratora Olewińskiego przenosząc go do Prokuratury Rejonowej


Udostępnij

Minister Zbigniew Ziobro zdegradował prokuratora Bogdana Olewińskiego z pełnionej funkcji Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie.


Minister 20 kwietnia 2016 roku poinformował prokuratora Olewińskiego o przeniesieniu go do Prokuratury Rejonowej. Jak wskazują media, była to kara za oskarżenie i doprowadzenie do skazania Mariusza Kamińskiego.

„Prokurator Olewiński prowadził sprawę o posługiwanie się przez agentów CBA nielegalnymi dokumentami w tzw. aferze gruntowej. (…) W 2009 roku prokurator postawił zarzuty, a w 2015 doprowadził w sądzie w Warszawie do skazania Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika (wtedy wiceszefa CBA) i dwóch byłych agentów CBA. W sądzie żądał dla nich kar roku więzienia w zawieszeniu, ale sąd orzekł kary więzienia bezwzględnego. Sąd stwierdził, że CBA nie tropiło korupcji, tylko samo ją wykreowało i podżegało do niej, wyłudzało zgody na podsłuchy od sądu, a Kamiński stawiał się ponad prawem. Zanim sąd rozpatrzył apelację Kamińskiego i jego współpracowników, ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda.

Oskarżając Kamińskiego, Bogusław Olewiński kierował Wydziałem ds. Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie. W czasie śledztwa, w jednym z wątków przesłuchiwał m.in. Jarosława Kaczyńskiego. Prawicowe media, m.in. „Gazeta Polska”, oskarżały go, że był tajnym współpracownikiem SB choć jego oświadczenie lustracyjne nie były zakwestionowane”.

Fragment artykułu pochodzącego z portalu Wyborcza.pl

Pełny tekst artykułu: Wyborcza.pl „Degradacja prokuratura Bogdana Olewińskiego. Kara za skazanie Kamińskiego?”

 


20 kwietnia 2016