Marek Celej: Bezpieczeństwo sędziów to nie jest powód do lekceważących żartów


Udostępnij

„Podsądni wiedzą, że władza nie darzy sędziów szacunkiem, a to zachęca do agresywnych zachowań – mówi sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Marek Celej.” „Sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku została zaatakowana w sali rozpraw przez podsądnego. Doszło do rękoczynów. Czy dziś sędziowie mogą się czuć bezpiecznie w salach rozpraw? To, co wydarzyło się w Rybniku, jest […]


„Podsądni wiedzą, że władza nie darzy sędziów szacunkiem, a to zachęca do agresywnych zachowań – mówi sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Marek Celej.”

„Sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku została zaatakowana w sali rozpraw przez podsądnego. Doszło do rękoczynów. Czy dziś sędziowie mogą się czuć bezpiecznie w salach rozpraw?

To, co wydarzyło się w Rybniku, jest karygodne i bulwersujące. Nazwałbym to jednak incydentem. Co jakiś czas podobne agresywne działania kierowane wobec sędziów się zdarzają, co oznacza, że poczucie bezpieczeństwa w salach sądowych, budynkach sądowych czy też poza nimi nie jest zbyt wysokie. W moim odczuciu tak samo jak całego środowiska sędziowskiego niezależnie od tego, czy sprawca używał noża czy też bił i kopał, liczy się to, że doszło do karygodnego czynu na osobie pani sędzi. Reakcja władz w takim przypadku musi być jednoznaczna, potępiająca to zdarzenie, a nie taka, jaką zaprezentował wiceminister Michał Wójcik.”

Tekst pochodzi z portalu rp.pl

Pełna treść artykułu: Rzeczpospolita: Marek Celej: Bezpieczeństwo sędziów to nie jest powód do lekceważących żartów


7 marca 2020