„Łamanie sumienia”. Chcą odejść z sądu dyscyplinarnego przez ustawę represyjną


Udostępnij

„Sędziowie sądu dyscyplinarnego w Poznaniu Leszek Matuszewski i Sławomir Jęksa chcą odejść ze stanowiska – nie zamierzają sądzić i wydawać wyroków na mocy ustawy represyjnej. – Nie będziemy trybikami w systemie represjonowania sędziów. To łamanie sumienia – podkreślają w rozmowie z Michałem Traczem, reporterem TVN24.” „Leszek Matuszewski i Sławomir Jęksa to doświadczeni sędziowie. Na co […]


„Sędziowie sądu dyscyplinarnego w Poznaniu Leszek Matuszewski i Sławomir Jęksa chcą odejść ze stanowiska – nie zamierzają sądzić i wydawać wyroków na mocy ustawy represyjnej. – Nie będziemy trybikami w systemie represjonowania sędziów. To łamanie sumienia – podkreślają w rozmowie z Michałem Traczem, reporterem TVN24.”

„Leszek Matuszewski i Sławomir Jęksa to doświadczeni sędziowie. Na co dzień orzekają w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W 2018 roku zostali powołani w skład sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym. – Pełniliśmy swoje obowiązki, mimo narastających wątpliwości w związku z kryzysem praworządności w naszym kraju. Te wątpliwości narastały, ale miara co do oceny tej niepraworządności i wpływu na postępowania dyscyplinarne skłoniły nas do reakcji na wejście w życie tak zwanej ustawy represyjnej – mówi Sławomir Jęksa.”

„Z powodu ustawy represyjnej, która weszła w życie tydzień temu, złożyli wnioski o odwołanie ze stanowisk. Nie chcą orzekać wbrew własnemu sumieniu i wbrew zasadom niezależności sędziowskiej. Sprzeciwiają się w ten sposób nowym przepisom dyscyplinarnym.”

Tekst pochodzi z portalu TVN24

Pełna treść artykułu: TVN24: „Łamanie sumienia”. Chcą odejść z sądu dyscyplinarnego przez ustawę represyjną


21 lutego 2020