5 maja 2019

WP.pl „Miażdżący sondaż. Polacy nie wierzą w niezależność sądów”


Udostępnij

„Ponad połowa respondentów w sondażu SW Research na zlecenie portalu rp.pl nie wierzy, że polscy sędziowie orzekają niezależnie. Odsetek mających zaufania do rodzimego wymiaru sprawiedliwości nie przekracza 20 proc. Aż 57 proc. badanych nie wierzy w niezależność polskiego sądownictwa. Przeciwnego zdania jest zaledwie 19 proc. respondentów. Wyrobionego zdania na ten temat nie ma 24 proc. […]


„Ponad połowa respondentów w sondażu SW Research na zlecenie portalu rp.pl nie wierzy, że polscy sędziowie orzekają niezależnie. Odsetek mających zaufania do rodzimego wymiaru sprawiedliwości nie przekracza 20 proc.

Sondaż_Polacy nie wierzą w niezależność sądownictwa
Źródło: WP.pl, https://wiadomosci.wp.pl/miazdzacy-sondaz-polacy-nie-wierza-w-niezaleznosc-sadow-6377788104444033a

Aż 57 proc. badanych nie wierzy w niezależność polskiego sądownictwa. Przeciwnego zdania jest zaledwie 19 proc. respondentów. Wyrobionego zdania na ten temat nie ma 24 proc. Polaków. (…)

Jak podaje Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, co siódmy sędzia spotkał się już z bezpośrednimi naciskami politycznymi. Dane pochodzą z raportu stowarzyszenia, opracowanego na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród sędziów. Na stan polskiego sądownictwa wielokrotnie zwracała uwagę również Komisja Europejska. W lutym tego roku poziom praworządności w Polsce skrytykowała także organizacja Freedom House”.