19 kwietnia 2021

TVN24: Sędzia Juszczyszyn przyszedł do pracy. Nawacki: nie wróci do orzekania, występuję do Sądu Najwyższego


Udostępnij

„Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek o godzinie 9 do pracy w olsztyńskim sądzie rejonowym. W zeszłym tygodniu Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przywrócił sędziego do orzekania. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział jednak, że nie pozwoli Juszczyszynowi wrócić do pracy i zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie „sporu kompetencyjnego” między sądami. […]


„Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek o godzinie 9 do pracy w olsztyńskim sądzie rejonowym. W zeszłym tygodniu Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przywrócił sędziego do orzekania. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział jednak, że nie pozwoli Juszczyszynowi wrócić do pracy i zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie „sporu kompetencyjnego” między sądami. – Jeśli nie zostanę dopuszczony do wykonywania obowiązków służbowych, to będzie jawne, aroganckie złamanie prawa – skomentował Juszczyszyn przed wejściem.”

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował, że sędzia Paweł Juszczyszyn musi zostać przywrócony do pracy. Sędzia ma zostać „dopuszczony do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu”.”

„W poniedziałek o godzinie 9 Juszczyszyn przyszedł do Sądu Rejonowego w Olsztynie. – Stawiam się do pracy. Niezmiennie żądam przywrócenia mnie do pracy od 4 lutego, kiedy bezprawnie odsunięto mnie od orzekania. W tej chwili orzeczeniem prawdziwie niezależnego, bezstronnego sądu w mocnym trzyosobowym składzie, nakazał natychmiastowe przywrócenie mnie do służby, w tym do orzekania – mówił dziennikarzom.”

„Prezes olsztyńskiego sądu Maciej Nawacki, członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa na briefingu po godzinie 9 powiedział, że „postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy ingeruje w treść uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego [w sprawie Juszczyszyna – przyp. red.], czyli dochodzi do sporu kompetencyjnego”.”

„- Jest spór między Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego a Sądem Rejonowym, tam w przysłowiowym Pcimiu Dolnym. Ja nie jestem od tego, żeby rozstrzygać, który sąd ma rację – powiedział prezes. Dodał, że „wystąpi do pierwszej prezes Sądu Najwyższego i prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z informacją, że zaistniał tego rodzaju spór kompetencyjny, by podjęli stosowne kroki prawne”. – Nie pozostaje mi nic innego – przekonywał.”

„Dopytywany, czy Juszczyszyn wróci w poniedziałek do pracy, odparł: – Nie, nie wróci do orzekania dzisiaj. Wróci do orzekania, kiedy będzie wstrzymana, uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.”

Tekst pochodzi z portalu TVN24.pl

Pełna treść artykułu: TVN24: Sędzia Juszczyszyn przyszedł do pracy. Nawacki: nie wróci do orzekania, występuję do Sądu Najwyższego