29 grudnia 2021

TVN24: „Przywrócił Juszczyszyna do orzekania i stracił stanowisko. Teraz grozi mu jeszcze dyscyplinarka”


Udostępnij

„Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, „prowadzi czynności” wobec Krzysztofa Krygielskiego. Krygielski jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przywrócił do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. We wtorek Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych „podjął i prowadzi czynności wyjaśniające” w sprawie wiceprezesa Krzysztofa Krygielskiego – czytamy w komunikacie wydanym przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra […]


„Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, „prowadzi czynności” wobec Krzysztofa Krygielskiego. Krygielski jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przywrócił do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. We wtorek Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych „podjął i prowadzi czynności wyjaśniające” w sprawie wiceprezesa Krzysztofa Krygielskiego – czytamy w komunikacie wydanym przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba.”

Schab napisał o „uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego”, które miałoby polegać na „naruszeniu godności urzędu przez ustalonego sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie poprzez to, że w dniu 20 grudnia 2021 roku, jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że pomimo obowiązywania uchwały Sądu Najwyższego (…) o zawieszeniu sędziego Pawła J. w czynnościach służbowych, wydał zarządzenia o dopuszczeniu tego sędziego do orzekania w Sądzie Rejonowym w Olsztynie”. To – czytamy – „naruszało przepis (…) określający obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym obowiązek stania na straży prawa, a tym samym (…) stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”.

„17 grudnia Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał wyrok, w którym uznał, że Paweł Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach bezprawnie i nakazał sądowi w Olsztynie dopuścić sędziego do orzekania.”

Tekst pochodzi z portalu TVN24.pl

Pełna treść artykułu: TVN24: „Przywrócił Juszczyszyna do orzekania i stracił stanowisko. Teraz grozi mu jeszcze dyscyplinarka”