3 grudnia 2020

TVN24: Komisja Europejska wszczyna dodatkową procedurę wobec Polski. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną


Udostępnij

Komisja Europejska oceniła, że Polska narusza prawo Unii Europejskiej, „zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów”. Komisja wezwała do „usunięcia uchybienia” i dała polskiemu rządowi miesiąc na udzielenie odpowiedzi. Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu do Polski „dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia w związku […]


Komisja Europejska oceniła, że Polska narusza prawo Unii Europejskiej, „zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów”. Komisja wezwała do „usunięcia uchybienia” i dała polskiemu rządowi miesiąc na udzielenie odpowiedzi.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o skierowaniu do Polski „dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia w związku z dalszym funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”. Wezwaniem tym – tłumaczy KE – dodano nowy zarzut do postępowania wszczętego przeciwko Polsce 29 kwietnia 2020 roku w związku ze zmianami legislacyjnymi dotyczącymi sądownictwa.

Komisja stwierdziła, że Polska „narusza prawo Unii Europejskiej, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – której niezależność i bezstronność nie jest zagwarantowana – na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów”.

„Dotyczy to spraw takich jak uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej lub ewentualnie zatrzymania go, a także spraw dotyczących prawa pracy i zabezpieczenia społecznego sędziów Sądu Najwyższego czy przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku” – tłumaczy w komunikacie KE.

„Sama możliwość prowadzenia postępowań przeciwko sędziom przez organ, którego niezależność nie jest zagwarantowana, może mieć wpływ na ich niezawisłość” – czytamy.

Komisja dała polskiemu rządowi miesiąc na udzielenie odpowiedzi w tej sprawie.

Tekst pochodzi z portalu TVN24.pl

Pełna treść artykułu: TVN24: Komisja Europejska wszczyna dodatkową procedurę wobec Polski. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną