24 listopada 2020

TokFM: Katastrofa smoleńska. Zarzuty dla prokuratora: „nie rozpoznał w całości zawiadomienia, które złożył Antoni Macierewicz”


Udostępnij

„Zarzuty niedopełnienia obowiązków postawiła warszawskiemu prokuratorowi Józefowi G. Prokuratura Okręgowa w Radomiu w związku z prowadzonym przez niego śledztwem związanym z katastrofą smoleńską – potwierdziła PAP we wtorek rzeczniczka prokuratury Beata Galas. Zgodę na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej wydała w lipcu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.” „Chodzi o to, że według prokuratury Józef G. nie […]


„Zarzuty niedopełnienia obowiązków postawiła warszawskiemu prokuratorowi Józefowi G. Prokuratura Okręgowa w Radomiu w związku z prowadzonym przez niego śledztwem związanym z katastrofą smoleńską – potwierdziła PAP we wtorek rzeczniczka prokuratury Beata Galas. Zgodę na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej wydała w lipcu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.”

„Chodzi o to, że według prokuratury Józef G. nie dokonał prawno-karnej oceny zachowania ówczesnego szefa Biura Ochrony Rządu Mariana Janickiego związanego z ochroną dwóch wizyt zagranicznych w Rosji: 7 kwietnia 2010 r. – premiera Donalda Tuska oraz 10 kwietnia 2010 r. – prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką. Nie sporządził również decyzji merytorycznej zawierającej rozstrzygnięcie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez Mariana Janickiego. W ocenie śledczych Józef G. – działał na szkodę interesu prywatnego osób, które wykonywały prawa zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego zmarłej małżonki, a także premiera Donalda Tuska.

„Pozbawił ich możliwości zaskarżenia decyzji merytorycznej w przypadku umorzenia śledztwa, co na późniejszym etapie postępowania dawało możliwość wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia; działał też na szkodę interesu publicznego przejawiającego się w prawidłowym funkcjonowaniu prokuratury” – przekazała PAP treść zarzutu rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Za niedopełnienie obowiązków grozi do 3 lat więzienia.”

Tekst pochodzi z portalu TokFM

Pełna treść artykułu: TokFM: Katastrofa smoleńska. Zarzuty dla prokuratora: „nie rozpoznał w całości zawiadomienia, które złożył Antoni Macierewicz”