4 września 2021

„Sędzia zwolniła z aresztu prokuratora, bo immunitet uchyliła mu nielegalna Izba Dyscyplinarna”


Udostępnij

„Tego jeszcze nie było. Sędzia Marta Pilśnik ze stołecznego sądu zwolniła z aresztu prokuratora oskarżonego o korupcję. Orzekła, że Izba Dyscyplinarna nie wydała skutecznej zgody na jego ściganie. To kolejny sąd, który wykonał lipcowe orzeczenia TSUE.” „Orzeczenie kwestionujące legalność Izby Dyscyplinarnej wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia, w którym na co dzień sądzi sędzia […]


„Tego jeszcze nie było. Sędzia Marta Pilśnik ze stołecznego sądu zwolniła z aresztu prokuratora oskarżonego o korupcję. Orzekła, że Izba Dyscyplinarna nie wydała skutecznej zgody na jego ściganie. To kolejny sąd, który wykonał lipcowe orzeczenia TSUE.”

„Orzeczenie kwestionujące legalność Izby Dyscyplinarnej wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia, w którym na co dzień sądzi sędzia Marta Pilśnik.”

„Wykazała się ona dużą odwagą, bo już ściągnęła na siebie gniew prokuratury i prawicowych, prorządowych mediów. Sędzia Pilśnik zachowała się jednak tak, jak powinien zachować się sędzia. Czyli nie patrząc na konsekwencje i ewentualne represje, które mogą teraz na nią spaść, zastosowała prawo UE i przełomowe orzeczenia TSUE z połowy lipca 2021 roku zawieszające pracę Izby i stwierdzające, że nie jest ona legalnym sądem, a jej decyzje nie są orzeczeniami.”

„Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia to kolejny sąd, który wykonał orzeczenia TSUE, ale także niedawny wyrok ETPCz, które orzekają o braku legalności Izby Dyscyplinarnej oraz podważają legalność nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, dającej sędziom nominacje.”

„Wcześniej te same orzeczenia zastosował sędzia Adam Synakiewicz z Częstochowy, za co jest już ścigany przez rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Sędzia zwolniła z aresztu prokuratora, bo immunitet uchyliła mu nielegalna Izba Dyscyplinarna”