3 kwietnia 2023

Sędzia Bagiński prześladowany przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego


Udostępnij

Zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik ściga sędziego Sławomira Bagińskiego za podważenie statusu neosędziego Tomasza Kosakowskiego – wiceprezesa SO w Olsztynie i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy SA w Białymstoku.   Oko.press ustalił, że Kosakowski należał do PiS w latach 2007 – 2019. Legitymację partyjną zdał dopiero, gdy dostał nominację od neoKRS do olsztyńskiego sądu. Choć […]


Zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik ściga sędziego Sławomira Bagińskiego za podważenie statusu neosędziego Tomasza Kosakowskiego – wiceprezesa SO w Olsztynie i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy SA w Białymstoku.

 

Oko.press ustalił, że Kosakowski należał do PiS w latach 2007 – 2019. Legitymację partyjną zdał dopiero, gdy dostał nominację od neoKRS do olsztyńskiego sądu. Choć nigdy nie był sędzią, starał się od razu o awans do Sądu Okręgowego w Olsztynie, z pominięciem szczebla sądu rejonowego. I taki awans dostał.

 

Sędzia Bagiński przeprowadził test niezależności neosędziego w listopadzie 2022 r. po czym uchylił jego wyrok. Sędzia Bagiński powołał się ponadto na wyroki ETPCz ws. Advance Pharma, Reczkowicz oraz Dolińska-Ficek i Ozimek. Na ich podstawie orzekł, że obecny proces nominowania sędziów jest ułomny.

 

Przemysław Radzik, zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego wszczął postępowanie wyjaśniające przeciw sędziemu Bagińskiemu powołując się przy tym na artykuł 107 punkt 1 paragraf 2 i 3 ustawy o sądach. Zakazują on sędziom badania statusu neo-KRS, czy neo-sędziów oraz podejmowania działań mogących „utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości”.

Link do artykułu poniżej:

https://oko.press/radzik-sedziego-za-stosowanie-prawa-ue