9 lipca 2019

Rzeczpospolita_Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko_zdjęcie

Rp.pl „Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko”


Udostępnij

„Prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka odwołała sędziego Dariusza Mazura z funkcji Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych. Zastąpi Przemysław Wypych, sędzia z „rejonu” delegowany do Sądu Okręgowego, który ma na koncie dyscyplinarkę. Portal Onet.pl zwraca uwagę, że koordynator ds. międzynarodowych w sądzie okręgowym to osoba, która odpowiada za współpracę z sądami z […]


„Prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka odwołała sędziego Dariusza Mazura z funkcji Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych. Zastąpi Przemysław Wypych, sędzia z „rejonu” delegowany do Sądu Okręgowego, który ma na koncie dyscyplinarkę.

Portal Onet.pl zwraca uwagę, że koordynator ds. międzynarodowych w sądzie okręgowym to osoba, która odpowiada za współpracę z sądami z całego świata, głównie w sprawach karnych. To skomplikowana tematyka, w której specjalizuje się niewielu sędziów – wśród nich Dariusz Mazur.

Sędzia jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, gdzie nieprzerwanie od 2012 r. prowadzi zajęcia dla aplikantów sędziowskich z zakresu obrotu międzynarodowego i współpracy w sprawach karnych. Od ośmiu lat wykłada też w całej Europie w ramach programu „Linguistics”, gdzie szkoli europejskich sędziów i prokuratorów z zakresu współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, ochrony praw człowieka, a także prawa imigracyjnego i azylowego.

Onet.pl zauważa, iż sędzia Mazur to rzecznik Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, które aktywnie protestuje przeciwko zmianom w sądownictwie, jakie wprowadza PiS. Zasłynął głośnym już wystąpieniem wygłoszonym z ławki na sądowym korytarzu, gdy nowa prezes utrudniała sędziom – według ich oceny – wstęp do sali, w której miało się odbyć Zgromadzenie Sędziów. (…)

Pod koniec czerwca podczas posiedzenia Kolegium SO w Krakowie prezes Pawełczyk-Woicka poinformowała sędziów, że zamierza odwołać Dariusza Mazura z funkcji koordynatora ds. międzynarodowych i praw człowieka. Na pytanie o powód miała stwierdzić, że „nie jest w stanie z sędzią Mazurem współpracować”.

Spośród 10 sędziów głosujących na Kolegium, pięciu było przeciw tej decyzji, trzech się wstrzymało, a odwołanie sędziego Mazura z funkcji poparły dwie osoby”.

Tekst pochodzi z portalu Rp.pl

Pełna treść: Rp.pl „Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko”