22 lipca 2020

„Prokurator ścigany za Smoleńsk. Komentuje dla Onetu: to dla mnie kuriozum”


Udostępnij

„Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała dziś o uchyleniu immunitetu prokuratorowi Józefowi Gackowi. Chodzi o jego decyzję dotyczącą jednego ze śledztw smoleńskich z doniesienia Antoniego Macierewicza. – To decyzja, z którą nie godzę się podwójnie. Jako prokurator i jako obywatel – mówi w rozmowie z Onetem prok. Gacek.” „Prokuratura zarzuca Gackowi niedopełnienie obowiązków w związku z […]


„Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała dziś o uchyleniu immunitetu prokuratorowi Józefowi Gackowi. Chodzi o jego decyzję dotyczącą jednego ze śledztw smoleńskich z doniesienia Antoniego Macierewicza. – To decyzja, z którą nie godzę się podwójnie. Jako prokurator i jako obywatel – mówi w rozmowie z Onetem prok. Gacek.”

„Prokuratura zarzuca Gackowi niedopełnienie obowiązków w związku z prowadzonym przez niego jednym ze śledztw związanych z katastrofą smoleńską. Chodzi o zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez gen. Janickiego, ówczesnego szefa BOR. Zawiadomienie złożył Antoni Macierewicz.Radomska prokuratura uznała, że Józef Gacek nie rozpoznał zawiadomienia przeciwko Janickiemu, a tym samym nie dopełnił swoich obowiązków. Sprawa generała Janickiego, związana była z organizacją ochrony wizyt zagranicznych w Federacji Rosyjskiej. Chodzi o wizytę ówczesnego premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 r. oraz wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią Kaczyńską 10 kwietnia 2010 r.”

„Dziś w trzyosobowym składzie Izba Dyscyplinarna uchyliła prokuratorowi z tego powodu immunitet. Sprawozdawcą był Adam Tomczyński, orzekał też Ryszard Witkowski i Konrad Wytrykowski.”

– To dla mnie kompletne zaskoczenie – mówi w rozmowie z Onetem prokurator Gacek. – Prokuratura nie wskazuje jakich obowiązków miałem nie dopełnić i gdzie on/e są zapisane i sprecyzowane. Nie wskazano przepisów, które miałyby obligować mnie do tego, żeby – pomimo skierowania aktu oskarżenia przeciwko zastępcy szefa BOR (chodzi o gen. Pawła Bielawnego – red.) – dodatkowo wydawać odrębną decyzję o umorzeniu śledztwa w zakresie Mariana Janickiego. To dla mnie kuriozum – dodaje i zaznacza, że uzasadnienie decyzji znalazło się we wniosku, „a powinno być w treści zarzutu, który jest mi stawiany”.

„Zdaniem prokuratora Gacka jedyną decyzją jaką mógł podjąć w tej sprawie było „skierowanie aktu oskarżenia przeciwko zastępcy szefa BOR, notabene zakończonego prawomocnym skazaniem”. – To jedyne prawomocne skazanie ws. katastrofy smoleńskiej po upływie 10 lat – zaznacza Gacek.”

Tekst pochodzi z portalu Onet.pl

Pełna treść artykułu: Onet.pl: „Prokurator ścigany za Smoleńsk. Komentuje dla Onetu: to dla mnie kuriozum”

Zobacz więcej: Józef Gacek – Archiwum Represji