19 stycznia 2021

KOS_zdjęcia

Opinia KOS ws. delegacji prokuratorów ze Stowarzyszenia Lex Super Omnia


Udostępnij

Warszawa, 19 stycznia 2021 r.  Opinie KOS (37(1)/2021) Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS głęboko potępia decyzję Prokuratora Krajowego nadzorowanego przez Zbigniewa Ziobrę o delegowaniu prokuratorów – członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zaangażowanych w obronę niezależności prokuratury, aktywnych w obronie państwa prawa do odległych od ich miejsca zamieszkania jednostek prokuratury. Tą decyzją prokurator Katarzyna Kwiatkowska, prezes […]


Warszawa, 19 stycznia 2021 r. 

Opinie KOS (37(1)/2021)

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS głęboko potępia decyzję Prokuratora Krajowego nadzorowanego przez Zbigniewa Ziobrę o delegowaniu prokuratorów – członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zaangażowanych w obronę niezależności prokuratury, aktywnych w obronie państwa prawa do odległych od ich miejsca zamieszkania jednostek prokuratury.

Tą decyzją prokurator Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia, została przeniesiona z Warszawy do prokuratury w Golubiu Dobrzyniu, prokurator Katarzyna Szeska została delegowana do prokuratury w Jarosławiu, prokurator Ewa Wrzosek, została delegowana do prokuratury w Śremie, prokurator Jarosław Onyszczuk, członek zarządu Stowarzyszenia został delegowany do prokuratury w Lidzbarku Warmińskim, prokurator Mariusz Krasoń został delegowany do prokuratury rejonowej z prokuratury regionalnej w Krakowie, już po raz kolejny, prokurator Daniel Drapała z Wrocławia został przeniesiony do prokuratury w Goleniowie.

Wszyscy prokuratorzy dostali 48 godzin na zamknięcie swoich spraw służbowych i życiowych oraz przeniesienie się do odległych miejscowości. Decyzja jest bez uzasadnienia i bez prawa do odwołania. 

Zdaniem Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS delegacja tych prokuratorów jest szykaną za ich dotychczasową działalność, niezłomną postawę i odwagę w obronie zasad państwa prawnego. Prokurator Krajowy i jego zwierzchnik Zbigniew Ziobro w ten sposób wywierają presję na te konkretne osoby i chcą osiągnąć efekt mrożący wobec innych prokuratorów. To decyzja niehumanitarna i niegodziwa, będąca przejawem autorytarnego sposobu sprawowania przez ministra sprawiedliwości nadzoru nad prokuraturą i całym wymiarem sprawiedliwości zmierzającym do całkowitego ich podporządkowania.

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS stanowczo protestuje przeciwko takim praktykom i żąda ich zaniechania.

 

Partnerzy KOS:

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”

Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS”

Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”

Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka 

Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS

Archiwum Osiatyńskiego 

Stowarzyszenie Amnesty International 

Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych 

Forum Współpracy Sędziów