5 maja 2020

Onet.pl: „Tymczasowy prezes SN cofa kluczowe zarządzenie Gersdorf”


Udostępnij

„Kamil Zaradkiewicz, który od 1 maja pełni obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego zdecydował we wtorek, że uchyli zarządzenie byłej I prezes SN i przywróci do orzekania Izbę Dyscyplinarną tego sądu. – Pan Zaradkiewicz odpowie za tę decyzję, on nie ma prawa uchylać zarządzeń I prezesa – mówi Onetowi rzecznik „Iustitii” sędzia Bartłomiej Przymusiński.” „We wtorek […]


„Kamil Zaradkiewicz, który od 1 maja pełni obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego zdecydował we wtorek, że uchyli zarządzenie byłej I prezes SN i przywróci do orzekania Izbę Dyscyplinarną tego sądu. – Pan Zaradkiewicz odpowie za tę decyzję, on nie ma prawa uchylać zarządzeń I prezesa – mówi Onetowi rzecznik „Iustitii” sędzia Bartłomiej Przymusiński.”

„We wtorek 5 maja Kamil Zaradkiewicz, pełniący obowiązki I prezesa SN po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf, zdecydował, że uchyli jej zarządzenie z 20 kwietnia zakładające zawieszenie w orzekaniu Izby Dyscyplinarnej.”

„Sędziów do tej Izby w całości rekomendowała nowopowołana Krajowa Rada Sądownictwa. O nieważności jej powołania przesądził 8 kwietnia unijny Trybunał Sprawiedliwości, który uznał, że należy zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej. Uznano, że nie jest ona sądem z rozumieniu prawa unijnego, bo nie spełnia wymogu niezależności od polityków.”

Tekst pochodzi z portalu Onet.pl

Pełna treść artykułu: Onet.pl: „Tymczasowy prezes SN cofa kluczowe zarządzenie Gersdorf”