19 listopada 2021

Onet.pl: „Sędziów i prokuratorów można dziś nękać na dziesiątki sposobów”. Raport o prześladowaniu sędziów niezależnych od władzy


Udostępnij

„Rok od zawieszenia w obowiązkach sędziego Igora Tuleyi przedstawiciele Komitetu Obrony Sprawiedliwości opublikowali swój drugi już raport dotyczący prześladowania sędziów, którzy sprzeciwiają się próbom przejmowania przez władzę kontroli nad sądami. — Procedura dyscyplinowania sędziów jest dziś skrajnie upolityczniona, a skutki takich działań bardzo trudno oszacować. Ich efekt mrożący dotykać może nawet więcej niż kilkuset osób […]


„Rok od zawieszenia w obowiązkach sędziego Igora Tuleyi przedstawiciele Komitetu Obrony Sprawiedliwości opublikowali swój drugi już raport dotyczący prześladowania sędziów, którzy sprzeciwiają się próbom przejmowania przez władzę kontroli nad sądami. — Procedura dyscyplinowania sędziów jest dziś skrajnie upolityczniona, a skutki takich działań bardzo trudno oszacować. Ich efekt mrożący dotykać może nawet więcej niż kilkuset osób — mówi Onetowi mec. Maria Ejchart-Dubois z KOS, współautorka raportu.”

„Raport Komitetu Obrony Sprawiedliwości powstał w rocznicę zawieszenia w obowiązkach sędziego Igora Tuleyi, który – za sprawą decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – od 365 dni nie może wrócić do pracy. To jeden z bardziej spektakularnych przypadków represji wobec sędziów, opisany w raporcie KOS – sędzia Tuleya, poza dyscyplinarką, ma wszczęte również przeciwko niemu postępowanie karne.

Kolejnym jest przykład sędziego Waldemara Żurka, który ma odpowiadać w 14 postępowaniach wyjaśniających i dyscyplinarnych, czy prok. Krzysztofa Parchimowicza mającego 17 postępowań przed rzecznikiem dyscypliny oraz trzy postępowania karne.

To są przykłady najbardziej drastyczne, ale podstawowy problem leży gdzie indziej — mówi Onetowi mec. Maria Ejchart-Dubois, współautorka raportu KOS. – Tym problemem jest fakt, że sędziów i prokuratorów można dziś nękać na dziesiątki sposobów, niekoniecznie uciekając się do dyscyplinarek. Efekt, jaki chce osiągnąć władza – czyli zastraszenie jak największej ilości sędziów – równie dobrze można osiągnąć poprzez tzw. miękkie represje — wskazuje.”

„— Ich stosowaniem zajmują się nowi prezesi sądów. I to wyjaśnia, po co minister Zbigniew Ziobro wymienił blisko 160 prezesów i wiceprezesów na tych wskazanych przez niego — podkreśla mec. Ejchart-Dubois. — Otóż ci nowi prezesi mogą bez żadnych oporów stosować wobec sędziów takie narzędzia nacisku, jak przenoszenie sędziów do innych wydziałów czy „zawalanie” ich niewiarygodną liczbą spraw. Także prezesi decydują o zawieszaniu sędziów w obowiązkach na okres miesiąca, co ostatnio zdarzało się dość często — zaznacza prawniczka.”

Tekst pochodzi z portalu Onet.pl

Pełna treść artykułu: Onet.pl: „Sędziów i prokuratorów można dziś nękać na dziesiątki sposobów”. Raport o prześladowaniu sędziów niezależnych od władzy