30 listopada 2020

Onet.pl: „Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wobec sędziów zajmujących się sprawą Romana Giertycha. Jego obrońca: ewidentne naciski na sąd”


Udostępnij

„W połowie października doszło do zatrzymań 12 osób, w tym Ryszarda Krauzego i adwokata Romana Giertycha. Sprawa miała związek ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.” „Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych […]


„W połowie października doszło do zatrzymań 12 osób, w tym Ryszarda Krauzego i adwokata Romana Giertycha. Sprawa miała związek ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.”

„Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Grozi im za to do 10 lat więzienia.”

Roman Giertych zemdlał w trakcie przeszukania jego domu w podwarszawskim Józefowie i został przewieziony do szpitala. Tam prokuratura chciała postawić mu zarzuty. Prokuratorzy utrzymują, że czynność została skutecznie przeprowadzona. Obrońcy Giertycha twierdzą jednak, że nie było z nim kontaktu.

Śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

Prokuratorzy zażądali ponadto, by Giertych wpłacił pięć milionów złotych poręczenia majątkowego, dostał policyjny dozór i zakaz opuszczania kraju. Prokuratura zabroniła mu także wykonywać zawód adwokata.

„Sąd Rejonowy w Poznaniu nie uwzględnił wniosków prokuratury o areszt i wszyscy wyszli na wolność. Kilka tygodni później Sąd Okręgowy podtrzymał tę decyzję. 3 grudnia sąd ma też rozpoznać zażalenie obrońców Giertycha na zastosowane wobec niego środki zapobiegawcze.Jednak wcześniej (17 listopada) sędziowie wstrzymali wykonanie postanowieniu o zastosowaniu tych środków, dzięki czemu były wicepremier mógł wrócić do wykonywania zawodu.”

„I to właśnie tą decyzją zainteresował się rzecznik sędziowskiej dyscypliny Przemysław Radzik. Pod koniec minionego tygodnia zwrócił się do poznańskiego Sądu Rejonowego Stare Miasto o przesłanie mu wszelkich dokumentów dotyczących sposobu organizacji posiedzenia.”

„- Pan rzecznik Radzik wystąpił o te dokumenty w miniony czwartek lub piątek – mówi Onetowi rzecznik poznańskiego Sądu Okręgowego sędzia Aleksander Brzozowski.”

„- Uzasadnił to tym, że prowadzi postępowanie wyjaśniające związane z możliwością popełnienia deliktów dyscyplinarnych. Z tego powodu zwrócił się o dokumentację dotyczącą rozpoznania wniosku o wstrzymanie wykonania postanowienia prokuratury – wyjaśnia.”

Tekst pochodzi z portalu Onet.pl

Pełna treść artykułu: Onet.pl: „Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wobec sędziów zajmujących się sprawą Romana Giertycha. Jego obrońca: ewidentne naciski na sąd”