29 maja 2017

Prokurator zdegradowany przez Ziobrę_Onet_zdjęcie

Onet.pl „Prokurator zdegradowany przez Ziobrę: może grozić mi nawet więzienie”


Udostępnij

„Gdy w zeszłym roku udzielił Onetowi wywiadu, wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Dziś prokurator Krzysztof Parchimowicz mówi, że może mu grozić nawet więzienie. Przekonuje także, że w sporze o kształt funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, chodzi przede wszystkim o obywatela. Zdegradowany przez Zbigniewa Ziobrę były pracownik Prokuratury Generalnej w Warszawie w ubiegłym roku stanął na czele Stowarzyszenia […]


„Gdy w zeszłym roku udzielił Onetowi wywiadu, wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Dziś prokurator Krzysztof Parchimowicz mówi, że może mu grozić nawet więzienie. Przekonuje także, że w sporze o kształt funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, chodzi przede wszystkim o obywatela.

Zdegradowany przez Zbigniewa Ziobrę były pracownik Prokuratury Generalnej w Warszawie w ubiegłym roku stanął na czele Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zrzeszającego przeciwników zmian w prokuraturze, za którymi stoi partia rządząca. W sobotę odbyło się walne zgromadzenie, na którym przyjęto uchwałę, która jest oceną prokuratury po reformie Zbigniewa Ziobry. Nie pozostawia ona suchej nitki na regulacjach partii rządzącej, które dotknęły prokuraturę. Według stowarzyszenia stała się ona „narzędziem politycznym w rękach Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, mającym realizować w znacznej mierze interesy partii rządzących oraz jego osobiste cele, poprzez instrumentalne wpływanie na bieg postępowań”. (…)

Marta Glanc: Po tym wywiadzie wszczęto przeciwko panu postępowanie dyscyplinarne. Na jakim obecnie jest ono etapie?

Krzysztof Parchimowicz: Rzecznik dyscyplinarny milczy, jednak wciąż coś się dzieje. Poproszono moją szefową o opinię służbową na mój temat, ale nie przedstawiono mi żadnych zarzutów. Dostałem przedsądowe wezwanie z Prokuratury Krajowej, abym usunął skutki naruszenia dóbr osobistych Prokuratury Krajowej w związku z moimi wypowiedziami medialnymi. Wysłałem odpowiedź stanowczo odmawiającą spełnienia żądań. Byłem też przesłuchiwany jako świadek w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Obawiam się, że różnice poglądów na temat funkcjonowania prokuratury powodują, że moi przełożeni powoli tracą zimną krew.

A jakie to wszystko może mieć konsekwencje dla pana?

Jeżeli zostanę obwiniony, mogę zostać wyrzucony z pracy. Jeżeli Prokuratura Krajowa zdecyduje się wystąpić z pozwem do sądu, to będą mi groziły bardzo duże wydatki. A jeżeli w postępowaniu karnym coś zostanie mi udowodnione, to mogę nawet trafić do więzienia.

Czy ktoś ze stowarzyszenia jest w podobnej sytuacji?

Aż takich działań przeciwko innym członkom stowarzyszenia się nie prowadzi. Pojawiają się jednak żądania wyjaśnienia przełożonym przez prokuratorów, którzy publikowali artykuły o prawie w różnych periodykach, jakim prawem to robili. (…)”

 

Artykuł pochodzi z portalu Onet.pl

Pełna wersja artykułu: Onet.pl „Prokurator zdegradowany przez Ziobrę: może grozić mi nawet więzienie”

Zobacz też: Krzysztof Parchimowicz – Archiwum Represji