11 października 2020

OKO.Press: „Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury


Udostępnij

„Wiadomości” TVP uderzyły w znaną z obrony wolnych sądów sędzię Beatę Morawiec materiałem, który brzmiał jak wydany na nią wyrok. Oparty na przecieku z akt prokuratury materiał wyemitowano dwa dni przed posiedzeniem Izby Dyscyplinarnej, która zdecyduje, czy sędzi uchylić immunitet. „Poświęcony sędzi Morawiec kilkuminutowy materiał z soboty 10 października zatytułowano „»Wiadomości« ujawniają dowody patologii”. Prowadząca […]


„Wiadomości” TVP uderzyły w znaną z obrony wolnych sądów sędzię Beatę Morawiec materiałem, który brzmiał jak wydany na nią wyrok. Oparty na przecieku z akt prokuratury materiał wyemitowano dwa dni przed posiedzeniem Izby Dyscyplinarnej, która zdecyduje, czy sędzi uchylić immunitet.

„Poświęcony sędzi Morawiec kilkuminutowy materiał z soboty 10 października zatytułowano „»Wiadomości« ujawniają dowody patologii”. Prowadząca tak go zapowiedziała: „Dziennikarze »Wiadomości« dotarli do szokujących zeznań świadków, które wskazują na to, że Morawiec wykorzystywała stanowisko i wpływy w polskich sądach do prowadzenia przestępczej działalności”.”

„Z materiału autorstwa Adriana Boreckiego i Adama Krawczaka widz „Wiadomości” dowiedział się, że sędzia Beata Morawiec, prezeska stowarzyszenia sędziów Themis kreuje się na krytyczkę „reform” ministra Ziobry, a sama ma problemy z wymiarem sprawiedliwości. Prokuratura Krajowa chce jej postawić zarzuty i dlatego wystąpiła o uchylenie sędzi immunitetu do Izby Dyscyplinarnej przy SN. (Izba wniosek rozpozna w poniedziałek 12 października).”

„Materiał „Wiadomości” nie przypadkiem ukazał się teraz na dwa dni przed decyzją Izby Dyscyplinarnej przy SN, która w poniedziałek 12 października będzie decydować o uchyleniu sędzi Morawiec immunitetu. Zastanawiające jest też to, że „Wiadomości” miały dostęp do zeznań obciążających sędzię. A jej obrońcy w piątek 9 października mogli zapoznać się w Izbie Dyscyplinarnej tylko z częścią akt, które skierowała do Izby Prokuratura Krajowa. Taką decyzję podjął Adam Tomczyński, który jednoosobowo rozpozna wniosek o uchylenie immunitetu. Tomczyński zabronił też obronie robić kopii ze znajdujących się w aktach dokumentów.”

„Ważne jednak jest to czego nie było w materiale „Wiadomości”, a co każe podchodzić do zarzutów prokuratury z dużą rezerwą i wątpliwościami. Bo wyglądają one na naciągane i celowo wymierzone w sędzię Morawiec, która w ostatnich latach broniła wolnych sądów i krytykowała „reformy” ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury