13 września 2021

OKO.press: „Ważne. Sędzia Piotr Gąciarek został zawieszony przez nominata Ziobry za wykonywanie prawa UE”


Udostępnij

„Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie – na zdjęciu powyżej – został odsunięty od orzekania w poniedziałek 13 września 2021 roku. Zarządzenie w tej sprawie wydał prezes sądu Piotr Schab, nominat ministra Ziobry i jednocześnie główny rzecznik dyscyplinarny, znany ze ścigania niezależnych sędziów. Schab zawiesił sędziego na miesiąc za oświadczenie sprzed kilku dni, […]


„Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie – na zdjęciu powyżej – został odsunięty od orzekania w poniedziałek 13 września 2021 roku. Zarządzenie w tej sprawie wydał prezes sądu Piotr Schab, nominat ministra Ziobry i jednocześnie główny rzecznik dyscyplinarny, znany ze ścigania niezależnych sędziów.

Schab zawiesił sędziego na miesiąc za oświadczenie sprzed kilku dni, w którym Gąciarek odmówił zasiadania w składzie orzekającym z sędzią awansowanym przez nową, polityczną Krajową Radę Sądownictwa. Chodzi o sędziego Stanisława Zduna awansowanego przez nową KRS do sądu okręgowego. Zdaniem Schaba sędzia Gąciarek odmawiając orzekania z neo sędzią rzekomo nie wypełnił swoich obowiązków służbowych. Sędzię zaczął już ścigać zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Gąciarek to drugi sędzia zawieszony w ostatnim czasie za to, że wykonując lipcowe orzeczenia TSUE i ETPCz odmówił orzekania z neo sędzią. Pierwszym był Adam Synakiewicz z Sądu Okręgowego w Częstochowie, którego kilka dni temu osobiście zawiesił na miesiąc minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W tej sprawie Forum Współpracy Sędziów wystąpiło do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie interwencji. Forum zarzuca ministrowi działania sprzeczne z Konstytucją. Piszemy o tym w dalszej części tekstu.”

Te represje nie przestraszyły sędziów. Bo są kolejni sędziowie, którzy nie chcą sądzić z neo sędziami, awansowanymi przez nową KRS.

Takie oświadczenie wydało właśnie dwóch sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie – Małgorzata Tomkiewicz i Wiesław Kasprzyk. Odmawiają sądzenia z Tomaszem Koszewskim, którego kilka dni temu prezydent powołał na sędziego okręgowego w Olsztynie. Koszewski jest postrzegany jako zwolennik prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, który wbrew orzeczeniom sądów blokuje powrót do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Ważne. Sędzia Piotr Gąciarek został zawieszony przez nominata Ziobry za wykonywanie prawa UE”