30 listopada 2020

OKO.Press: Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się Izbą Dyscyplinarną. „Doszło do szeregu uchybień”
„W procesie powoływania do pełnienia urzędu sędziów Izby Dyscyplinarnej SN doszło do szeregu uchybień wyczerpujących kryterium rażącego naruszenia prawa – mówi OKO.press dr hab. Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspert prawa UE. Już jutro w TSUE wysłuchanie w sprawie przeciwko polskiemu rządowi.” „1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się wysłuchanie w sprawie skargi Komisji […]
„W procesie powoływania do pełnienia urzędu sędziów Izby Dyscyplinarnej SN doszło do szeregu uchybień wyczerpujących kryterium rażącego naruszenia prawa – mówi OKO.press dr hab. Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, ekspert prawa UE. Już jutro w TSUE wysłuchanie w sprawie przeciwko polskiemu rządowi.”
„1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się wysłuchanie w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi na model odpowiedzialności dyscyplinarnej dla sędziów. To w ramach tego postępowania, 8 kwietnia TSUE wydał postanowienie, że do ogłoszenia wyroku, tzw. Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym ma wstrzymać się od orzekania.”
„Dr hab. Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich:Tzw. Izba Dyscyplinarna w SN to twór organizacyjny, który zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii sądownictwa dyscyplinarnego. Ma ona między innymi możliwość karania dyscyplinarnego sędziów Sądu Najwyższego, którzy orzekają jako sędziowie w ostatniej instancji w sprawach istotnych dla obywateli. Ma również inne uprawnienia wobec przedstawicieli innych zawodów prawniczych, takich jak adwokaci, a także takie, jak właśnie zostały wykonane w stosunku do sędziów Igora Tulei, czy Beaty Morawiec, czyli może decydować o uchyleniu immunitetu sędziowskiego w celu prowadzenia postępowań karnych wobec sędziów. To zaś wiąże się z zawieszeniem sędziów w pełnieniu ich funkcji oraz z istotnym obniżeniem wynagrodzenia. I to wszystko na czas nieokreślony, bo przecież następujące po uchyleniu immunitetu postępowania mogą trwać latami.
Zatem Izba Dyscyplinarna może oddziaływać na życie zawodowe i prywatne sędziów i skutecznie je uprzykrzyć. Może nawet doprowadzić do pozbawienia sędziego urzędu. Albo, jak w przypadku sędziów Tulei i Morawiec, poprzez decyzję o uchyleniu immunitetu po prostu zawiesić sędziego w czynnościach oraz, nawet znacząco, obniżyć wynagrodzenie.
Izba Dyscyplinarna pokazała, że może skutecznie oddziaływać na sędziów, którzy stosując prawo unijne, uchylają decyzje istotne dla władzy politycznej. W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich kończymy przygotowywać raport dotyczący postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Pokaże on ogromną skalę efektu mrożącego, który wywierany jest przez władzę na sądy.”
Tekst pochodzi z portalu OKO.Press
Pełna treść artykułu: OKO.Press: Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się Izbą Dyscyplinarną. „Doszło do szeregu uchybień”