27 kwietnia 2021

OKO.press: „Sędziowie z Olsztyna domagają się karnego ścigania Nawackiego. Za blokowanie Juszczyszyna”


Udostępnij

„Grupa olsztyńskich sędziów złożyła zawiadomienie do prokuratury na prezesa sądu Macieja Nawackiego, który mimo orzeczenia sądu, nie dopuszcza do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.” „Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone we wtorek 27 kwietnia 2021 roku. Podpisało się pod nim aż 49 sędziów z Olsztyna – 26 z tutejszego sądu rejonowego i 23 z sądu okręgowego. Chcą by […]


„Grupa olsztyńskich sędziów złożyła zawiadomienie do prokuratury na prezesa sądu Macieja Nawackiego, który mimo orzeczenia sądu, nie dopuszcza do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.”

„Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone we wtorek 27 kwietnia 2021 roku. Podpisało się pod nim aż 49 sędziów z Olsztyna – 26 z tutejszego sądu rejonowego i 23 z sądu okręgowego. Chcą by prokuratura wszczęła postępowanie wobec prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Zarzucają mu popełnienie dwóch przestępstw.”

„Pierwsze – to niedopełnienie obowiązków służbowych z artykułu 231 par. 1 kodeksu karnego, za co grozi do 3 lat więzienia. To klasyczne tzw. przestępstwo urzędnicze. Drugie, to uporczywe naruszanie praw pracowniczych z artykułu 218 kodeksu karnego, za co grozi do dwóch lat więzienia.”

„Olsztyńscy sędziowie w zawiadomieniu do prokuratury podkreślają, że Maciej Nawacki nie wykonał orzeczenia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który w ramach tzw. zabezpieczenia nakazał dopuścić sędziego Juszczyszyna do wykonywania obowiązków służbowych i sądzenia.”

„To orzeczenie jest natychmiast wykonalne. Sąd wydając je oceniał legalność Izby Dyscyplinarnej i jej decyzji z lutego 2020 roku, bezterminowo zawieszającej sędziego. Juszczyszyn jej nie uznaje za legalną, podobnie jak wielu sędziów w Polsce.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Sędziowie z Olsztyna domagają się karnego ścigania Nawackiego. Za blokowanie Juszczyszyna”