24 grudnia 2020

OKO.Press: „Sędziowie Morawiec i Tuleya: piękny dźwięk sędziowskich łańcuchów [ROZMOWA WIGILIJNA]”


Udostępnij

„Czego by państwo sobie życzyli nawzajem na Święta i na Nowy Rok? – pytamy w przeddzień Wigilii sędziów Beatę Morawiec* i Igora Tuleyę**, prześladowanych przez władze za niezależność i odwagę, pozbawionych przez (nielegalną) Izbę Dyscyplinarną SN immunitetu, zagrożonych przez śledztwa prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Beata Morawiec: Jak to czego!? Siadamy na sali rozpraw w najbliższy poniedziałek […]


„Czego by państwo sobie życzyli nawzajem na Święta i na Nowy Rok? – pytamy w przeddzień Wigilii sędziów Beatę Morawiec* i Igora Tuleyę**, prześladowanych przez władze za niezależność i odwagę, pozbawionych przez (nielegalną) Izbę Dyscyplinarną SN immunitetu, zagrożonych przez śledztwa prokuratorów Zbigniewa Ziobry.

Beata Morawiec: Jak to czego!? Siadamy na sali rozpraw w najbliższy poniedziałek i sądzimy. I żeby dobre zmiany w 2021 roku poszły torpedą. Żeby się nam wreszcie wszystko normalnie poukładało, tobie i mnie. I żebyśmy żyli w praworządnym państwie. Jak życzenia, to wielkie.

Igor Tuleya: Żebyśmy usłyszeli jak najszybciej taki odgłos brzęczących sędziowskich łańcuchów, który słychać, kiedy sędziowie idą na sale rozpraw i niosą cały swój „majdan”: kodeksy, togi, łańcuchy. Piękny dźwięk, zwłaszcza, kiedy samemu nie można nałożyć togi i łańcucha. Życzę nam, żebyśmy to usłyszeli.

Sędziowie mówią o tęsknocie za orzekaniem, o autorytarnej władzy, o pięknym zawodzie sędziego, o swym rozczarowaniu reakcją Unii Europejskiej. Rozmawiają z nami, ale także ze sobą, co czyni ten wywiad wyjątkowym. Zapraszamy do lektury.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Sędziowie Morawiec i Tuleya: piękny dźwięk sędziowskich łańcuchów [ROZMOWA WIGILIJNA]”