22 grudnia 2021

OKO.press: „Sędziemu Żurkowi grozi 16. dyscyplinarka, tym razem za rozmowy o granicy. Doniosła prezeska od Ziobry”


Udostępnij

„Jeden z symboli wolnych sądów Waldemar Żurek z Krakowa dostał właśnie zawiadomienie o najnowszej sprawie dyscyplinarnej. Grożą mu zarzuty za spotkanie z obywatelami, na którym mówił m.in. o stanie wyjątkowym na granicy polsko-białoruskiej.” „Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego to najbardziej prześladowany sędzia w Polsce. Jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął bronić praworządności już […]


„Jeden z symboli wolnych sądów Waldemar Żurek z Krakowa dostał właśnie zawiadomienie o najnowszej sprawie dyscyplinarnej. Grożą mu zarzuty za spotkanie z obywatelami, na którym mówił m.in. o stanie wyjątkowym na granicy polsko-białoruskiej.”

„Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego to najbardziej prześladowany sędzia w Polsce. Jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął bronić praworządności już w 2016 roku, jeszcze jako rzecznik starej, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa. Za to stał się wrogiem władzy PiS i jest systematycznie niszczony przez władzę. Żurek jeszcze do niedawana miał założonych 15 spraw dyscyplinarnych, ściga go też pod absurdalnym zarzutem Prokuratura Krajowa.”

„Sędzia Żurek o 16. sprawie dyscyplinarnej tak mówi OKO.press: „Chodzi o to, by mnie zamęczyć fizycznie, bo przy tej ilości spraw dyscyplinarnych jest to dla mnie obciążeniem” – mówi OKO.press sędzia Waldemar Żurek. Dodaje: „A przecież normalnie sądzę sprawy obywateli, mam też dwie małe córeczki [w tym jedna jest chora – red.]. Ale nawet jeśli tych dyscyplinarek będę miał jeszcze więcej, to dam radę. Dalej będę robił swoje, dalej będę bronił wolnych sądów i spotykał się z obywatelami. Nikt mnie nie zastraszy i nie złamie. Niech o tym zapomną”. Najnowszą sprawę przeciwko sędziemu Żurkowi prowadzi lokalny zastępca rzecznika dyscyplinarnego działający przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. To Tomasz Szymański, który jest też rzecznikiem prasowym Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Lokalni rzecznicy dyscyplinarni raczej zachowują się niezależnie. To nie oni ścigają sędziów za byle co, tak jak to robi główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab i jego dwaj zastępcy Przemysław Radzik i Michał Lasota.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Sędziemu Żurkowi grozi 16. dyscyplinarka, tym razem za rozmowy o granicy. Doniosła prezeska od Ziobry”