9 listopada 2021

OKO.press: „Sędzia Rutkiewicz z Elbląga zawieszony za stosowanie prawa UE. Wbrew zabezpieczeniu TSUE”


Udostępnij

„Sędzia Maciej Rutkiewicz został zawieszony na miesiąc za zastosowanie wyroku TSUE i historycznej uchwały SN. Zawiesiła go nominatka ministra Ziobry. To już szósty polski sędzia zawieszony za stosowanie prawa UE i z jawnym złamaniem zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.” „Sędzia Maciej Rutkiewicz z Sądu Rejonowego w Elblągu został na miesiąc odsunięty od orzekania we wtorek 9 […]


„Sędzia Maciej Rutkiewicz został zawieszony na miesiąc za zastosowanie wyroku TSUE i historycznej uchwały SN. Zawiesiła go nominatka ministra Ziobry. To już szósty polski sędzia zawieszony za stosowanie prawa UE i z jawnym złamaniem zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.”

„Sędzia Maciej Rutkiewicz z Sądu Rejonowego w Elblągu został na miesiąc odsunięty od orzekania we wtorek 9 listopada 2021 roku. To decyzja prezes elbląskiego sądu Agnieszki Walkowiak, nominatki resortu ministra Ziobry, znanej z tego, że w styczniu 2020 roku zabrała sędziom togi, by uniemożliwić zabranie ich na Marsz Tysiąca Tóg. Jak pisaliśmy w OKO.press, Walkowiak wykorzystywała też samochód sądu do przewożenia akt, by dojeżdżać z domu do pracy i z powrotem. Woził ją kierowca sądu. Ponadto za obecnej władzy dostała awans do sądu okręgowego.”

„Teraz prezes Walkowiak błyskawicznie zawiesiła sędziego Rutkiewicza za to, że umorzył sprawę przeciwko prokurator nadzorującej śledztwo ws. Amber Gold. Sędzia umorzył ją, bo uznał, że nielegalna Izba Dyscyplinarna nie uchyliła jej skutecznie immunitetu. Więc nie ma zgody na jej oskarżenie. O umorzenie wniosła oskarżona prokurator. Zawieszenie sędziego jest jawnym i z premedytacją złamaniem zabezpieczenia TSUE z 14 lipca 2021 roku.”

„W związku z tą decyzją w środę 10 listopada o godz. 15 przed Sądem Okręgowym w Elblągu sędziowie organizują pikietę wsparcia dla sędziego Macieja Rutkiewicza. Zapadają też kolejne orzeczenia, w których sędziowie stosują prawo UE. We wtorek 9 listopada sędzia Adam Synakiewicz z Sądu Okręgowego w Częstochowie – w składzie jednoosobowym – uchylił wyrok wydany przez neo-sędziego z Sądu Rejonowego w Zawierciu.”

„Maciej Rutkiewicz to sędzia z 18-letnim stażem pracy. Status nielegalnej Izby Dyscyplinarnej podważył w poniedziałek 8 listopada 2021 roku. Tego dnia umorzył sprawę o oskarżenie prokurator Barbary K., która nadzorowała śledztwo ws. Amber Gold. Prokurator jest oskarżona o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.”

„Sędzia Rutkiewicz orzekł, że nie został jej skutecznie uchylony immunitet, bo Izba Dyscyplinarna, która decydowała o tym w drugiej instancji, nie jest legalnym sądem. Sędzia powołał się na wyrok TSUE z 15 lipca 2021 roku, w którym Trybunał podważył legalność Izby i wydawanych przez nią decyzji oraz legalność nowej, upolitycznionej KRS i dawanych przez nią nominacji sędziom.”

„Sędzia Rutkiewicz zastosował też historyczną uchwałę pełnego składu Sądu Najwyższego ze stycznia 2021 roku, w której też podważano legalność Izby Dyscyplinarnej i nowej KRS. „To żadne bohaterstwo. Sędzia nie miał żadnego wyjścia, musiał zastosować orzecznictwo” – mówi osoba znająca kulisy pracy wymiaru sprawiedliwości.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Sędzia Rutkiewicz z Elbląga zawieszony za stosowanie prawa UE. Wbrew zabezpieczeniu TSUE”